Sahte yorum kullanan şirketlere ağır para cezaları gelecek

Ajansın üzerinde çalıştığını söylediği yeni kural artık kesinleşmek üzere ve sahte incelemeler ve referanslar satarken yakalananlar için ağır cezalar öngörüyor. FTC “çevrimiçi incelemeleri satın alan, satan ve manipüle eden” işletmeleri 50.000 dolara kadar cezalandırmayı planlıyor. Bu sadece her sahte inceleme için değil, aynı zamanda bir tüketicinin onu gördüğü her sefer için de geçerli olacak. Bu nedenle, FTC bir sahte yorumun örneğin 20 kez görüntülendiğini tespit ettiğinde, yorumu satın alan işletme 1 milyon dolar cezaya çarptırılabilecek.

FTC açıkça, “işletmelerin var olmayan, ürün veya hizmetle ilgili deneyimi olmayan veya deneyimlerini yanlış beyan eden biri tarafından tüketici incelemeleri veya referansları yazmasını veya satmasını” yasaklamayı amaçlıyor. Benzer şekilde, şirketlerin “sahte veya yanlış olduklarını bildikleri veya bilmeleri gerektiği” incelemeleri ve referansları almalarına veya yaymalarına izin verilmeyecek.

Sahte yorum kullanan şirketlere ağır para cezaları gelecek

Bu kapsamda inceleme engelleme de yasaklanacak. Şirketlerin, müşterileri olumsuz bir yorum bırakmaktan kaçınmaya zorlamak için yasal tehditler ve asılsız suçlamalar gibi sindirme taktikleri kullanmasına izin verilmeyecek.

Kural hemen yürürlüğe girmeyecek. 60 günlük bir süre boyunca kamuoyunun yorumlarına açık olacak ve bundan sonra ajans, direktifi tamamlamadan önce değişiklikleri değerlendirecek.

Bu önlemlerin uygulanması ise farklı bir mesele. Ajans, sahte incelemelerle mücadele etmek için fazladan kaynak sağlamayacağını ancak bu kuralın mahkemede elini güçlendirebileceğini söylüyor. Sahte incelemeler satan ve yayınlayan denizaşırı şirketlerle uğraşmak da zor bir iş olabilir. Yine de, bu uygulamalara yönelik resmi bir yasak ve para cezası tehdidi, bazı şirketleri sahte incelemeler kullanmaktan caydırmak için yeterli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx