Nutella fiyatları, küresel olarak artma tehdidiyle karşı karşıya…

Nil Göksu Urgancıoğlu

Dünya devi Ferrero Nutella ürünü için kullandığı fındıkların tam yüzde 80’ini Türkiye’den alıyor. Yani Nutella, Karadeniz fındığına göbekten bağlı. Hal böyle olunca, ve bu sene Türkiye’deki fımdık rekoltesi beklenenin altında kalınca, küresel çapta Nutella fiyatları artma riskiyle karşı karşıya kaldı. Özellikle Türkiye’deki düşük verimlilik nedeniyle arz azalınca, fındığın fiyatı artışa geçti.

ARZ AZALDI, KÜRESEL PİYASADA FİYAT FIRLADI

Küresel gıda fiyatlarını takip eden Mintec’in verilerine göre, fındık hissesi fiyatları Ağustos ayının başından bu yana %40’tan fazla artış gösterdi. 100 kilosunun fiyatı küresel piyasada 780 doları buldu.

Mintec analistlerine göre fiyat artışının temel nedeni Türkiye’deki üretimin beklenenden az olması. Verilere göre, bu yıl Mayıs-Haziran aylarına ait ilk tahminler 720.000 ila 810.000 ton arasındaydı. Ancak hasat başladığında çiftçiler üretimin çok daha düşük olduğunu bildirdi ve bu da Türkiye’de fiyatların artmasına neden oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl başında 2023 ve 2024 yılları için tahmini mahsül miktarını 718.000 ton olarak belirledi. Bu geçen yıla göre yaklaşık %13’lük bir azalma anlamına geliyor.

Ancak uzmanlar, rekoltenin tahminlerin de ötesinde az gerçekleşebileceği konusunda uyarıyor. Nedeni kötü hava koşullarının yanı sıra böceklerin verdiği zarar.

Mintec’e konuşan Giresunlu iş insanı Kenan İncirkuş şu ifadeleri kullandı: “Bu sene çok az fındık var. Çiftçilerle temasa geçtik ve hepsi hasatın geçen yıla göre çok daha az olacağını söyledi. Fındık hasadı için kritik önemde olan Mayıs boyunca küresel ısınmanın, böceklerin verdiği zararın ve özellikle kuraklığın etkilerini gördük.”

ÖNCE ŞEKER VURDU, ŞİMDİ FINDIK

Azalan arz, Nutella’nın ana şirketi Ferrero gibi büyük fındık alıcıları için büyük sorun teşkil edebilir. Fındığın büyük çoğunluğunu Türkiye’den sağlayan Nutella’nın fiyatları geçen yıl zaten ciddi boyutta arttı. Nedeni çikolatada kullanılan diğer temel ürünler olan şeker ve kakaonun da dünya çapında fiyatlarının artmasıydı.

Uzmanlara göre, fındık fiyatlarının artması, üretici firmanın çikolatanın içindeki fındık miktarını düşürmesine neden olabilir. Yani meşhur Nutella formülü, Karadeniz fındığındaki azalma nedeniyle, yıllar sonra değişebilir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx