Muş, Samsun ve Kars’ta sel ve su baskınları

Ülke genelinde etkili olan sağanak yağmur çok sayıda yerde sel ve su baskınlarına neden oldu.

DHA’nın haberine göre, Muş’ta kent merkezine 25 kilometre mesafedeki Kırköy Beldesi’nden geçen Kırgiz Deresi’nin debisi kuvvetli yağışla birlikte yükseldi ve derenin taşmasıyla sel meydana geldi.

Beldeki köprü tamamen yıkıldı, 35 ev ve birçok ahırda hasar oluştu. Dere sularının taşıdığı çamur ise tarım arazilerini kapladı. Dereden taşan sel suları nedeniyle Kırköy Belediyesi’ne ait 5 otomobil zarar gördü. Bölgeye sevk edilen AFAD, itfaiye, İl Özel İdaresi ve DSİ ekipleri, geniş çaplı temizleme çalışması başlattı.

Kırköy Belediye Başkanı Nahit Dizman, 35 ev, çok sayıda ahır ile araçlarda hasar meydana geldiğini açıkladı. Dizman, “Suyu kaldıramayan köprünün çökmesi sonucu 5 aracımız kullanılamaz halde ve 35 evi ise su bastı. Ciddi bir maddi zarar var ama Allah’a şükürler olsun can kaybımız yok. Can kaybının olmaması bizleri sevindiriyor” dedi.

Derenin taşması sonucu 20 dönüm tarlası ile meyve bahçesi zarar gören Aydın Aslan, “Yaylada dolu ve yağmur yağdı. Bundan kaynaklı beldemize sel geldi ve köprümüz yıkıldı. Su köprü kenarındaki mahallelere taştı. İki bahçem selden etkilendi. 20 dönüm yonca tarlamın büyük bir kısmı derenin taşması sonucu hasar gördü” diye konuştu.

SAMSUN’DA SAĞANAK VE DOLU: 1 ARAÇ SEL SULARINA KAPILDI

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Samsun’un Vezirköprü ilçesinde akşam saatlerinde etkili olan dolu ve sağanak hayatı olumsuz etkiledi.

Çakırtaş Mahallesi’nde sağanak sonucu meydana gelen selde bir otomobil sulara kapılarak sürüklendi. Esentepe Mahallesi’nde sel nedeniyle araçlar mahsur kaldı, evlerin giriş katlarında su baskınları yaşandı.

Selde birçok ekili alanın yanı sıra köprü ve menfezler zarar görürken, iş makineleri ile bölgede temizleme çalışmaları başlatıldı. Öte yandan sele kapılan ve boş olduğu öğrenilen otomobil için arama çalışması başlatıldığı belirtildi.

KARS’TA 20 İŞ YERİ VE 8 EVİ SU BASTI

Kars’ta da etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle 20 iş yeri ile 8 evi su bastı.

Şehitler, Ortakapı, Sukapı, Yusufpaşa, Yenişehir Mahalleleri ve Cengiz Topal Caddesi olmak üzere yaklaşık 20 iş yeri ve konutların bodrum katlarını su bastı. Şehitler Mahallesi Hava Meydanı Sokak’taki Asya Apartmanı’nın bodrum katında bulunan iki daire ve kilerleri su ile doldu.

İhbar üzerine su baskının olduğu yerlere belediye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Ekipler, hasarın meydana geldiği yerlerde suyun tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir