İmamoğlu’ndan Göksu’ya: Birkaç ay sonra emekli olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi toplantısı, bugün Saraçhane’de bulunan başkanlık binasında gerçekleşti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, bütçeyi sunmasının ardından siyasi grupları adına bütçeye ilişkin konuşmalar yapıldı.

İMAMOĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ YIL SIRALARI BOŞALTACAK ARKADAŞLARIMIZ BÜTÇEYİ EKSİK DİNLENDİ

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre, AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, bütçe konuşmasına, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun AK Parti grubuna yönelik “Motivasyonu düşen ve önümüzdeki yıl da muhtemelen sıralarını boşaltacak olan arkadaşlarımızın bu bütçeyi yüzde 70’e yakın eksik bir şekilde dinlemelerini ikinci döneme olan motivasyonlarının göstergesi olarak altını çiziyorum” sözlerine atıf yaparak başladı.

GÖKSU: 2024’TE EN GÜÇLÜ GRUP OLACAĞIZ AMA SİZ TATİLDE OLACAKSINIZ

Göksu “İBB Başkanı konuşmasının sonunda bana pas attı, ben de gol atayım. 2024’te bu grup en güçlü şekilde burada olacak ama siz çok sevdiğiniz tatilde olacaksınız” dedi.

İBB’ye merkezi bütçeden gelen paranın 12 kat arttığını ve bütçenin büyük kısmını oluşturduğunu söyleyince CHP’li meclis üyeleri Göksu’ya “İstanbul halkının parası o” diyerek tepki gösterdiler.

Göksu, İBB’nin Eylül 2023 itibariyle 98.9 milyar TL kesin borcunun bulunduğunu, İETT ve İSKİ’nin borcu eklendiğinde yıl sonunda kayıtlara girecek borcun 199 milyar TL’ye çıkacağını söyledi.

Yönetim dönemi sona erdiğinden borcun daha da artmış olacağını belirten Göksu, İmamoğlu’na “Dönemin sonunda 246.9 milyar borçlanmış olarak gideceksiniz tatile” diye konuştu.

‘İMAMOĞLU’NUN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ ASLA İSTANBUL OLMADI’

“İBB’nin son bütçesini görüşüyoruz. Seçim meydanlarında verdiği sözlerin yüzde 6’sını tutmuş. İBB Başkanı ‘Sözünde durmayanı gönderin’ demişti. Aziz İstanbullulara söylüyorum; sözünde durmayanı gönderin” diyen Tevfik Göksu, “Birinci önceliği asla İstanbul olmadı. İstanbul’u değil kendi siyasi kariyerini dert edindi. Sırf CHP’yi dizayn etmek için kongre sürecinde yani son 4 ayda İBB’ye 8 bin 643 işçi alındı. Bunu kendi adayınız da söyledi” ifadelerini kullandı.

31 Mart 2024’te seçimi kazanacaklarını savunan Göksu, “CHP Genel Başkanı kim olmuş, bana ne? Birbirinizi yemişsiniz bana ne? Beni ilgilendiren İBB’nin kaynaklarının CHP’yi dizayn etmek için kullanılmasıdır. Sizin bu şehre borcunuz var, 5 yılını heba ettiniz. 31 Mart’ta Allah’ın izniyle İstanbul halkı size hem sandıkta hem tarih önünde hesap soracak. 31 Mart 2024’te o koltukta AK Partili belediye başkanı olacak ve İBB Başkanıma büyük bir iyilik yaparak tatile göndereceğiz” dedi.

İMAMOĞLU’NDAN GÖKSU’YA: BİRKAÇ AY SONRA EMEKLİ OLACAK

Oturumu yöneten İmamoğlu Göksu’ya “Konuşmasında incitici şeyler olsa da havaya sıkılan boş tarifler olduğu için muhatap almayacağım, tenezzül edip cevap vermeyeceğim. Kötü söz sahibine aittir. Çok anlamlı sözler de değil. Birkaç ay sonra herhalde kendisi emekli olacak. Yolu açık olsun, öyle görünüyor. Umutsuzluk görüyorum kendi yüzünde. Yine de güzel anılarla kendileri ile vedalaşmış olduk. Yolu açık olsun, başarılar dileriz” karşılığını verdi.

‘BİZ 5 YILDIR RAĞMEN BELEDİYECİLİĞİ YAPTIK’

CHP Grup Başkanvekili Tarık Balyalı da Göksu’nun eleştirilerine, “Muhalefet 4.5 yılda kendisini hiç geliştiremedi. Umut veren vizyon veren bir bakış açısı yok. Biz 5 yıldır ‘rağmen belediyeciliği’ yaptık. AK Parti’ye rağmen, iktidara rağmen, ekonomik krize, pandemiye rağmen yaptık her şeyi” diyerek yanıt verdi.

İBB’nin karşı karşıya kaldığı engellemeleri anlatan Balyalı “Pendik’te İBB’nin inşaat halindeki kreşini engellediniz. UKOME’nin yapısını değiştirdiniz. İETT’nin 300 otobüs almasına hangi gerekçeyle engel oluyorsunuz? Doğum evleri vaadimiz vardı. Sık sık ne olduğunu soruyordunuz. Sağlık Bakanlığı doğum evi kurmak için yaptığımız başvuruya olumsuz yanıt verdi” dedi.

‘MERKEZİ İDARE PAYI YASAL HAK’

Balyalı, Göksu’nun İBB bütçesinin büyük çoğunluğunu merkezi idareden gelen pay ile oluşturduğuna ilişkin eleştirisine şu yanıtı verdi:

“Esenler Belediyesi’ne merkezi idareden gelen pay dönem başında 148 milyon liraymış. Şimdi 923 milyona çıkmış. Yani sadece İBB’nin değil tüm ilçe belediyelerinin payı artmış. Kimse kimseye bir şey bahşetmiyor. Türkiye’deki vergilerin yüzde 40’ı İstanbul’da toplanıyor. Yasa kapsamında toplanan vergiden düşen paylar gönderiliyor. Yasal hak bu.”

Konuşmaların ardından bütçe oylamasına geçildi. İBB’nin 2024 bütçesi için 221 kabul, 34 ret oyu kullanıldı.

Bütçenin onaylanmasının ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 4 siyasi parti grubuna ve yönetim kadrosun teşekkür ederek “Bütçemizin İstanbul halkımıza hayırlı, uğurlu gelmesini diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx