Doğayı Doğada Anlatan Bir Eğitim Kampüsü: Canik Orman Okulu

Canik Orman Okulu, çocukları ve gençleri yeşil dokusuyla kucaklıyor.

Canik Belediyesi’nin atıl bir durumda olan okul alanından çocukları ve gençleri doğa ve çevre dostu nesiller olarak yetiştirdiği bir eğitim alanına dönüştürdüğü Canik Orman Okulu’nda eğitimler yoğun bir şekilde devam ediyor. 6190 metrekare proje alanı üzerinde yapımı tamamlanan ve kullanılmayan okul binalarının restore edilmesiyle ilçeye kazandırılan Canik Orman Okulu’nda, açık ve kapalı derslik alanları, yeşil atıkların gübre dönüştüğü kompost alanı, macera parkuru, öğrencilerin yetiştirdiği ürünleri öğretmenlerin gözetiminde pişirdiği fırın alanları ile ekim ve dikim alanları yer alıyor. Canik’te doğa ve çevre bilincine sahip nesilleri topluma kazandırdıklarını belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Çocuklarımızı zihinlerinde sıfır atık kültürü yer edinen bireyler olarak yetiştiriyoruz” dedi.

Türkiye’de Bir İlk Öğrencilere, Canik Orman Okulu’nda doğayla içi içe olan bir ortamda eğitim verdiklerini belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “ İlçemiz Gürgenyatak Mahallesi’nde atıl durumda olan okul binalarının bulunduğu alanı, doğa ve çevre dostu nesillerin yetiştiği bir eğitim kampüsüne dönüştürdük. Burada doğayla bir bütün halinde eğitim alma imkânı sunduğumuz öğrencilerimize, Sıfır Atık ve Ekolojik Okuryazarlık eğitimleri başta olmak birçok alanda hem teorik hem de uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Sürdürülebilir çevre anlayışının katlanarak arttığı toplumların oluşması için bu bilincin çocuklarımıza erken yaşlarda kazandırılması büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan’dan Tebrik İlçeye kazandırdıkları Canik Orman Okulu’yla toplumda sıfır atık kültürünü yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Başkan İbrahim Sandıkçı, “Canik Orman Okulumuzda öğrencilerimizle birlikte öğretmenlerimize ve vatandaşlarımıza da eğitimler veriyoruz. Etkinlikler ve programlarla ekolojik yaşamın ne kadar önemli bir kavram olduğunu kendilerine aktarıyoruz. Ülkemizde sıfır atık projelerini himaye eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendi projemizi beğeniyle takip ettiklerini ifade ederek bizlere tebriklerini ilettiler. Canik’imize kazandırdığımız ve kazandıracağımız projelerle, çocuklarımızın ortak evimiz dünyayı daha iyi anlamlandırmasını sağlayacak, doğaya saygılı nesilleri yetirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Canik Orman Okulu’nda öğrencilere Sıfır Atık, Ekolojik Okuryazarlık, Çevre Bilgisi, Küresel İklim Değişikliği, Oryantiring, Doğal Yaşam ve Sosyal Beceri, Doğada Sanat, Zehirsiz Tarım ve Sürdürülebilir Yaşam Becerileri eğitimleri veriliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx