Amazon Türkiye, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ve İTÜ, 23 Nisan’da 23 Hataylı Çocuğun Hayallerine Hayat Verdi

Amazon Türkiye, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Hataylı çocukların öncülüğünde, anlamlı bir projeyle kutladı. Amazon Türkiye’nin Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliğinde geçtiğimiz yıl Hatay Serinyol’da, Serinyol El Ele Yardımlaşma Derneği ev sahipliği ve yürütücülüğündeki Serinyol El Ele Yerleşkesi’nde hayata geçirdiği Gülümseten Hayaller Topluluk Evi faydalanıcısı çocuklar, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Dijital Fabrikasyon dersi yürütücüsü Dr. Asena Kumsal Şen Bayram ve Y. Mimar Berfin Körükcü öncülüğünde düzenlenen iki günlük atölye çalışmasında Geleceği Gülümsetecek Hayaller’ini tasarladı. 5-14 yaş arası 23 çocuğun katıldığı atölye çalışmasından çıkan birbirinden yaratıcı icatlar, İTÜ’deki Dijital Fabrikasyon dersi yüksek lisans öğrencisi gençlerin yardımıyla 3B yazıcılar kullanılarak hayat buldu. İcatların ilk 3B prototipleri, hayallerini tasarlayan çocuklarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak paylaşıldı.

Mektupları ses teknolojisine çeviren robotlar, ihtiyaç halinde gelen evler, taşınabilen denizler Dr. Asena Kumsal Şen Bayram süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Hatay’da birlikte hayal kurma şansı bulduğumuz öğrenciler öngörülerimizin çok üzerinde ilham veren tasarım önerileri geliştirdiler. Yaş aralığı fark etmeksizin, tüm öğrencilerin günümüz teknolojisi hakkındaki bilgi birikimleri, güncel problemlere sorgulayıcı ve çözüm üreten yaklaşımları ve gelecek öngörüleri yaşlarının çok üstünde bir seviyedeydi. İlk gün tasarımları çizerek geliştiren öğrenciler ikinci gün maket yapma aşamasında, karşılaşacakları üretim problemlerine ilişkin çözümler bile geliştirdiler. Gelecekteki çocukları mutlu etmek için barınma problemine hızlı çözüm üreten uçan evlerden, her icadı yapan robota, iyileştiren balonlardan, yapay zekâ ile notaları çalabilen enstrümanlara, gerekli anlarda GPS sinyal antenine dönüşen aparattan, taşınabilen denize, şeker ağacından, oyuncak dağıtan oyun parkı robotlara kadar geniş bir aralıkta yaratıcı önerilerle karşılaştık. Hatay’daki öğrencilerin tasarımlarını paylaştığımız İTÜ öğrencileri her projedeki incelikle düşünülmüş detaylara büyük bir hassasiyet ve özenle yaklaştı. Projelerin ruhunu, tasarım kararlarını, özellikle belirtilmiş detaylarını olduğu gibi aktarmak için büyük çaba gösteren öğrenciler, projelerin baskı ve sunum aşamasında da aynı özveriyle çalıştı. Geleceğin ve bugünün tasarımcılarını böyle keyifli ve yaratıcı bir platformda birleştiren bu projede çalışmak ve tüm süreçlere hâkim olmak bizler için paha biçilemez bir deneyim oldu.”

Geçtiğimiz yıl şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından yerel ve küresel tüm imkânlarını bölgeye yardım için seferber eden Amazon Türkiye, Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliğinde ve Serinyol Elele Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SEDYAD) ile depremden etkilenen toplulukların iyi olma hallerine uzun vadeli katkıda bulunmak amacıyla Gülümseten Hayaller Topluluk Evi’ni hayata geçirmişti. Çocuklar için “Hayalimi Kodluyorum”, STEM ve robotik kodlama eğitimlerinden resim derslerine, kadınlar için hasır sepet örme gibi atölyelerinden birebir psikolojik danışmanlık seanslarına kadar pek çok aktiviteye ev sahipliği yapan merkez, açıldığı günden bu yana 1.260’tan fazla kişiye ulaştı.

Merkezin ilk yılında sağladığı fayda sonucunda, Topluluk Evi’nin yerel paydaşlara devredilmeden önce Amazon Türkiye ve Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliğinde ikinci yıla uzatıldığı bilgisini veren Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, “Gülümseten Hayaller Topluluk Evi’ni, geçtiğimiz yıl depremden etkilenen çocuklarımızın eğitimlerini ve iyi olma hallerini desteklemek amacıyla hayata geçirdik. Bugün burayı 1.260’tan fazla kişinin hayatına dokunabildiğimiz bir yer haline getirdiğimiz için çok mutluyuz. Projemizi ikinci yıla da uzatarak daha fazla çocuğumuzun hayatında fark yaratmak, onları desteklemek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu 23 Nisan’da, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ve İTÜ iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz bu projeyle de Hataylı çocuklarımıza hayallerini hediye etmek, onları yıkılmayacak hayaller kurabilmeleri için cesaretlendirmek istedik. Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” dedi.

“Çocuklarımıza sağladığımız her fırsatın, onlara duyduğumuz inancımızla birlikte yarınlarımızı aydınlatacağına inancımız tam” Hayalime Ortak Ol Topluluğu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Atalar ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hayalime Ortak Ol Topluluğu olarak, Amazon Türkiye ile iş birliği içinde yürüttüğümüz ‘Gülümseten Hayaller Topluluk Evi’, deprem felaketinin ardından şimdiye kadar 1.260’tan fazla çocuk, genç ve yetişkinin yaşamına dokunarak, onlara bilgi ve beceri aktarmanın ötesinde, umut ve dayanışma dolu bir yaşam alanı sundu. Bizim için büyük bir gurur kaynağı olan bu projeyi, Amazon Türkiye ile birlikte ikinci yıla taşımak ve böylece getirdiği olumlu etkiyi devam ettirmekten mutluluk duyuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Amazon Türkiye ve İTÜ iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Geleceği Gülümsetecek Hayaller projemizle çocuklarımızın hayallerine ortak olarak onların bu anlamlı gününü kutlama fırsatını bulduk. Çocuklarımıza sağladığımız her fırsatın, onlara duyduğumuz inancımızla birlikte yarınlarımızı aydınlatacağına inancımız tam. Onların gözlerindeki ışıltıyı görmek ve geleceklerine katkıda bulunmak, bizim için büyük bir onur. Daha birçok projede birlikte olmayı ve çocuklarımızın geleceklerine ışık tutmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu anlamlı günde, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyor, onlara hayallerinin gerçeğe dönüştüğü aydınlık bir gelecek diliyoruz.”

Projede hayalleri gerçeğe dönüştürülen çocukların ve hayata geçirdikleri eserlerin bazıları ise şu şekilde:

İcadı hayal eden çocuklar:

MUCİT ADI SOYADI İCAT
Elif Su Yılmaz İTFAİYE ROBOT
Doruk Uzun BR 1200- BİLİM ROBOTU
Ali Tahir MR 4000- MİMAR ROBOT
Halil Ege Alkan SÜPER 912- MUTFAK YARDIMCISI ROBOT
İsmail Bereket OYUN ROBOTU
Meryem Cevent OYUNCAK DAĞITAN ROBOT
Zeynep Ece Cevent OYUN PARKI ROBOT
Ege Yıldız GPS ÇOCUK & FARKLI FONKSİYONLU BİNALAR
Helen Nafile UÇAN EV
Arya Nafile HAYVAN BİRLEŞTİRİCİSİ
Nil Nadas OTOMATİK BESTE ENSTRÜMANLARI
Naz Nadas HAYVANLARLA KONUŞMA ÇİPİ
Ali Uçar MÜHENDİS ROBOT
Onur Barış Uçar HAYVANLARI BESLEYEN VE HAYVANLARLA KONUŞAN & GEREKLİ YERLERE ÇOCUKLAR İÇİN HAVUZ YAPAN ROBOT
Mehmet Poyraz Büyükada HIZLI EV YAPAN & İNSANLARI KORUYAN ROBOT
Ece Gülin Büyükada OKUYAMAYAN VE GÖREMEYEN ÇOCUKLARA MEKTUP OKUYAN ROBOT
Nil Deniz Bereket İYİLEŞTİREN ÇİÇEKLERLE DOLU KALP BALONLAR
Elif Vural ÇOCUKLARIN DUYGULARINI ANLAYARAK ONLARLA KONUŞAN VE ONLARA ŞEKER DAĞITAN ROBOT
Yıldız Bolat ŞEKER AĞAÇLARI
Kumsal Bolat İHTİYAÇ HALİNDE GELEN EV
Barış Bolat AÇILIP KAPANAN DENİZ

İTÜ Eğitmenleri ve Yüksek Lisans Öğrencileri:

Asena Kumsal Şen Bayram, Berfin Körükcü, İnanç Şencan, Aslı Bağcı, Zehra Değirmenci, Şeyma Nur Öz Kaya, Öykü Öngören, Zeynep Gökkaya, İpek Geç, Meryem Sözüer, Tuğçe Naz Demir, Aysu Güneş Dağ, Ayşe Cansu Kınsız, Merve Erdoğan, Naz Feryal Cezayirli, İpek Naz Toraman, Beyza Muş, Ecem Berna Şahin, Beril Özkaynak, Lilani Oei, Federico Bonfanti, Emrah Yılmaz, Filippo Gamberini, Ayşe Betül Alperen, Furkan Berke Çilesizoğlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx