Adalet Bakanlığı, 45 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı İçin Harekete Geçti!

19 Mayıs’ta ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Nevada’da ikamet eden Bryan Lee’yi CoinDeal olarak bilinen kripto para birimi planına dahil olduğu için suçladığını açıkladı. Lee, CoinDeal lideri Neil Chandran ile komplo kurarak Chandran’ın çeşitli şirketleri aracılığıyla yatırımcıları dolandırmakla suçlanıyor. İşte detaylar…

ABD’de kripto para dolandırıcılığı için harekete geçildi

Chandran’ın şirketlerinden biri olan ViMarket’in vekil sahibi ve yöneticisi olarak görev yapan Lee’nin, Chandran’ın talimatlarını izlediği ve yatırımcı fonlarını ViMarket’in banka hesaplarına yatırdığı iddia ediliyor. ViMarket’in sanal gerçeklik (VR) ve “metaverse” teknolojilerinin yanı sıra ilişkili bir kripto para birimi geliştirmeyi amaçladığı iddia ediliyor.

DOJ’a göre Chandran yatırımcıları “son derece yüksek getiri” vaatleriyle ikna etti. Ancak, hem Chandran hem de Lee’nin fonları amaçları doğrultusunda kullanmak yerine, lüks arabalar ve mülkler de dahil olmak üzere abartılı kişisel harcamaları finanse etmek için milyonlarca doları zimmetlerine geçirdikleri iddia ediliyor.

Lee’ye yöneltilen suçlamalar arasında komplo, posta dolandırıcılığı, tel dolandırıcılığı ve suçtan elde edilen mallarla parasal işlemlerde bulunmak yer alıyor. Suçlu bulunması halinde 110 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Lee’nin yakın gelecekte ilk duruşmasına çıkması planlanıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi CoinDeal ilk olarak Haziran 2022’de, daha sonra tutuklanan Neil Chandran hakkında suç duyurusunda bulunulduğunda DOJ’un incelemesi altına girdi. Dolandırıcılık sürecinde yer alan bir başka kişi olan Michael Glaspie, Şubat 2023’te suçunu kabul etti ve Haziran ayında cezasını bekliyor.

SEC de suçlamalarda bulunmuştu

DOJ’un eylemlerine ek olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da Ocak 2023’te CoinDeal şemasıyla bağlantılı sekiz tarafa karşı suçlamaları açıkladı. SEC, CoinDeal’i çevreleyen dolandırıcılık faaliyetlerine karışanlara karşı aktif olarak yasal işlem başlatıyor. Genel olarak, CoinDeal yaklaşık 10.000 kurbanı dolandırdı ve yaklaşık 45 milyon dolarlık şaşırtıcı bir kayıpla sonuçlandı. Plan, yüksek getiri ve yenilikçi teknolojiler vaadiyle cezbedilen şüphesiz yatırımcıları avladı.

Bryan Lee ve komploya dahil olan diğer kişilere karşı getirilen suçlamalar, hileli kripto para birimi planlarına dahil olan kişilerin sorumlu tutulacağına dair bir mesaj gönderiyor. Bu dava, yatırımcılara kripto para girişimlerinde bulunurken dikkatli olmaları, kapsamlı bir durum tespiti yapmaları ve paralarını yatırmadan önce projelerin meşruiyetini doğrulamaları için bir hatırlatma niteliği taşıyor. CoinDeal planına ilişkin soruşturma devam ederken, kolluk kuvvetleri ve düzenleyici kurumlar yatırımcıları koruma ve kripto para piyasasının bütünlüğünü sürdürme çabalarını bildiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*