Yüksekova’da tarım topraklarında ‘çekirge’ istilası: ‘Şu ana kadar bu türlü bir şey görmedim’

Yüksekova ilçesinde ekili tarım alanlarında çekirge yoğunluğu yaşanıyor. Çekirgelerin her geçen gün sayılarının artması, bölge halkını endişelendiriyor. İlçenin Altınoluk, Beşbulak ve Yoncalık köyleriyle ovada, çekirgeler ekili tarım topraklarına ziyan veriyor.

‘ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

İmkanları ölçüsünde çekirgelerle uğraş ettiklerini belirten Ercan Çakmak (38), “Buğday ve yoncalarımızın hasadını yapamayacak duruma geldik. Günlerdir ilaçlama yapıyoruz. Çekirge sürüsünün sayılarında her gün artış oluyor. Son yılların en rahmeti devrini yaşıyoruz. Fakat ekinlerimiz çekirgeler yüzünden ziyan görüyor. Tahlil bulunmasını istiyoruz” dedi.

Eskiden de çekirgelerin olduğunu ama hiç bu kadar ürkütücü formda sürüler halinde bulunmadığını belirten Agit Çakmak ise, “73 yaşındayım, şu ana kadar bu türlü bir şey görmedim. Birinci kere bu türlü sürü halinde çekirge sürüsü görüyorum. Mağdur durumdayız. Çekirgeler, buğday tarlalarımızı istila etmiş durumda. Bu yıl bereketli bir dönem geçiriyorduk. Yeterli randıman alacağımızı düşünüyorduk. Fakat 3 haftadır çekirgelerin verdiği ziyan büyük boyutlara ulaştı” diye konuştu.

‘LARVA PERİYODU İLAÇLAMASI SONUÇ VERİYOR’

Ziraat Mühendisi Rıdvan Yiğit, ilaçlama çalışması için geç kalındığını, 20 seneyi aşkın müddettir ilçede ve kimi köylerde çekirge istilasıyla uğraş edildiğini, birtakım yıllarda daha fazla görüldüğünü belirtti.

İklim ve hava şartlarının seyrine nazaran durumun değişkenlik gösterdiğini belirten Yiğit, “Ancak, mart, nisan ayında çekirgeler larva devrindeyken yapılan ilaçlı uğraş sonuç vermektedir. Bu sene Dağlıca bölgesinde yaptığım çalışmalar sonucunda nisan ayında uyguladığımız hakikat ilaç ve ilaçlama metoduyla bu bölgede çekirge popülasyonunun önüne geçmiş olduk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.