Uzman ve başöğretmenlik için süreç başlıyor

Bakan Özer, “Uzman ve başöğretmen unvanları için eğitim programına başvurular 30 Mayıs- 9 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavı ile yazılı sınavdan muafiyet başvuruları 25 Eylül- 4 Ekim tarihleri arasında alınacak. Öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavı ise 19 Kasım’da yapılacak” dedi. Özer, sürecin nasıl ilerleyeceğini şöyle anlattı:

EĞİTİMLER ÖBA ÜZERİNDEN YAPILACAK
“Uzman öğretmenlik eğitim programına göre 180 saatlik eğitim 17 Temmuz- 8 Eylül tarihleri arasında, başöğretmenlik eğitim programına göre 240 saatlik eğitim ise 17 Temmuz- 18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Eğitimler Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden gerçekleştirilecek. Uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik yazılı sınavının son başvuru günü 4 Ekim. Buna göre uzman öğretmenlik eğitim programına, yazılı sınava başvuru tarihinin son gününden itibaren en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programına ise yine yazılı sınavın başvuru tarihinin son gününden itibaren uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvuru yapabilecek.

70 PUAN ALAN BAŞARILI SAYILACAK
Yazılı sınavın uzman ve başöğretmen unvanı için ayrı ayrı olmak üzere 19 Kasım Pazar günü 81 ilde yapılacak. Yazılı sınavlarda çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan bir test uygulanacak. Bu sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenlerin uzman öğretmenlik yazı sınavından; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenlerin ise başöğretmenlik için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.”

BAŞVURULAR İNTERNET ADRESİ ÜZERİNDEN
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyuruda, Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, başvurularını mebbis.meb.gov.tr adresi üzerinden yapabileceği belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*