TÜBİTAK’ın bugün başlayan müsabakalarında toplam 352 farklı İHA yarışıyor

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Memleketler arası İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Liseler Ortası İHA müsabakaları bu yıl Afyonkarahisar’da, Milletlerarası Özgür Misyon İHA Müsabakası ise Kütahya’da gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya nazaran, Memleketler arası İHA yarışları 2016’dan, Liseler Ortası İHA yarışları 2020’den bu yana gerçekleştiriliyor. Özgür Vazife İHA müsabakalarının da bu yıl ikincisi düzenleniyor.

Afyonkarahisar ve Kütahya’da bugün başlayacak müsabakalara geçen yıla nazaran yüzde 54 artışla toplam 2 bin 352 ekip ve yaklaşık 18 bin 500 öğrenci müracaat yaptı.

Yarışmalarda, bilimsel ve teknik kriterlere nazaran başarılı bulunan toplam 352 ulusal ve memleketler arası ekibin İHA’ları, 9-14 Ağustos’ta iki vilayette derece almak için gökyüzünde kıyasıya yarışacak.

KAZANANLAR MÜKAFATLARINI TEKNOFEST’TE ALACAK

Büyük rekabet ve heyecanın yaşanacağı müsabakalarda grupların 50 bin liraya kadar Performans, Yerlilik, Mansiyon, Teşvik ve TUSAŞ mükafatları 14 Ağustos’ta belirlenecek. Derece alan kadrolar, mükafatlarını 30 Ağustos-4 Eylül periyodunda Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.

Yarışmalar, üniversite ve lise eğitimine devam eden öğrencileri İHA teknolojilerine yönlendirmeyi, bilimsel ve teknik çalışmalar yapmalarını teşvik etmeyi ve İHA teknolojisinde başarılı Türkiye’yi yetenekli ulusal ve milletlerarası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.