Trump, eski avukatına 500 milyon dolarlık tazminat davası açtı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2016 seçimi döneminde kişisel avukatlığını yapan Michael Cohen’e tazminat davası açtı.

Florida Bölge Mahkemesi’ne sunulan 32 sayfalık dava dosyasında, Cohen’in eski müvekkili Trump’ın sırlarını ifşa ettiği ve hakkında yalanlar yayıp mesleki kuralları ihlal ederek suiistimallerde bulunduğu savunuldu.

Cohen’in yayımladığı kitaplar ve podcast serilerinin yanı sıra ana akım medyadaki görünürlük yoluyla ilgili yalanları yaydığı ifade edilen dosyada, Trump’ın bu nedenle itibar kaybına uğradığı öne sürüldü.

Cohen’in servet elde etmek için kötü niyetle hareket ettiği öne sürülen dosyada, verdiği zararlar karşılığında asıl miktarı duruşmada belirlenecek olan ve 500 milyon doları aşması beklenen tazminat isteneceği belirtildi.

Dosyada ayrıca Cohen’in işletme giderinin maliyeti hakkında yalan söylediği ve Trump şirketinin kendisine hak ettiğinden 75 bin dolar daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldığı öne sürüldü.

TRUMP’A YÖNELİK DAVADA TANIKLIK YAPACAK

Avukat Cohen, Trump’ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada “yalan söyleme” ve “vergi kaçırma” suçlamalarından Aralık 2018’de gözaltına alınmış, 3 yıl hapis cezasına çarptırılarak Mayıs 2019’da Otisville’deki federal hapishaneye girmişti.

56 yaşındaki Cohen, daha sonra tutuklu bulunduğu hapishanede görülen Covid-19 salgını nedeniyle 21 Nisan’da cezasının geri kalanını Manhattan’daki evinde tamamlamak üzere hapisten çıkarılmış, Kasım 2022’de cezasını tamamlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir