Sütün litre fiyatı 7 buçuk lira oldu ama… Kadirlili çiftçiler sütlerinin 5,5 liradan alınmasına reaksiyon gösteriyor

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki süt üreticileri, sütlerinin Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği litre fiyatından düşük bedelle alınmasına reaksiyon gösterdi. Kadirlili üretici Bahri Büyükeryılmaz, şunları söyledi:

“Televizyondan dinlediğime nazaran; sütü daha evvel dört liradan alıyorlardı. Beş buçuğa (5,5 TL) aldılar. Daha sonra da yedi buçuk lira olacağını söylediler. Sütçüye de sordum. Daha artırma olmadı. ‘Kadirli’de beş buçuktan (5,5 TL) devam ediyoruz’ dediler.

Onun için de yeme her gün artırım geliyor. Yetiştiremiyoruz, borçlanıyoruz. İnekleri satmak durumunda kalıyoruz. O yüzden, sütün bir an evvel yedi buçuk lira olmasını temenni ediyoruz. Yem veremediğimizden ineklerden süt alamıyoruz. Yeme her gün artırım geldiği halde süte senede bir kez artırım bile gelmiyor. Sütün bir an evvel artmasını temenni ediyoruz”

Süt üreticisi Fazilet Semercioğlu ise şöyle konuştu:

“Devlet yedi buçuk lira açıkladı. Lakin biz şu an beş buçuk liraya veriyoruz. Toplayan o denli topluyor bizden. Onun yüzünden iki kez, yem artırım koydular; 40 lira. İki gün evvel arpa ezmesini 265 liraya aldık. Bugün aldık 285 liraya. Bizim ziyan çok. Nasıl olacaksa?  Bizim bölgede, beş liraya alıyorlar. Öbür yerlerde yedi liraya alırlarmış, yedi buçuğa (7,5 lira) alırlarmış. Bizim bölgeye geldi mi, yok. Niçin zamlanmıyor?”

Bir diğer süt üreticisi Kamil Kılıçkeser ise “Bizim sütümüzü neden beş buçuktan (5,5 TL) alıyorlar? Süt yemi 300 milyon (300 lira). 30 kilo kepek 150 milyon (150 lira). Karşılamıyor. Karşılamadığı için de malları satamıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.