Şirketlerin yüzde 83’ü orta artırım yapacak

Özel bölümde faaliyet gösteren şirketler ortasında yapılan araştırmaya nazaran, yıl içinde çalışanlarına orta artırım yapmayı planlayan şirketlerin oranı yüzde 83 oldu.

Türkiye’nin merakla beklediği 2022 minimum fiyat artırımı belirli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taban fiyata yüzde 30 oranında artırım yapıldığını açıkladı. Minimum fiyat artırımı, 1 Temmuz 2022 Cuma günü prestijiyle yürürlüğe girdi. Taban fiyatın üzerinde maaş alanlar milyonlarca çalışanın gözü ise şirket idarelerine çevrildi.  Türkiye’nin önde gelen istihdam platformlarından Meslek.net’in iş dünyasında orta devir ek fiyat artışı trendini ortaya koyan Orta Artırım Araştırması kıymetli sonuçlar ortaya koyuyor.

YÜZDE 30’U BULUYOR

Türkiye’de faaliyet gösteren 2.231 global ve lokal şirket yöneticisinin orta artırım konusunda görüşlerini paylaştığı araştırmanın sonuçlarına nazaran, 2022 yılı için, yılbaşından bu yana bir sefer orta artırım yapmış yahut yıl içinde orta artırım yapmayı planlayan şirketlerin oranı yüzde 83 olurken, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 17’si orta artırım yapmayı düşünmüyor. Araştırmaya en çok iştirak gösteren 10 kesimde planlanan orta artırım oranı ise çoğunlukla yüzde 20-29 ortasında değişiyor.

Enflasyon en değerli sebep

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 64’ü yıl boyunca toplamda bir sefer orta artırım yapmayı planlarken, yüzde 19’u iki ve üzeri orta artırım yapmayı planladığını belirtiyor. Şirketler orta artırım yaparken en çok enflasyon oranını neden olarak gösteriyor. Birebir dalda bulunan rakip firmaların artırım oranları da bir başka değerli etken olarak öne çıkıyor. Teknoloji, internet ve otomotiv dalları yüzde 40’a ulaşan oranlarda yaptıkları orta artırımla bu noktada ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.