Sarsıntının izleri, deniz altında birinci günkü üzere duruyor: ‘Gerçek bir sarsıntı müzesi’

Merkez üssü Gölcük olan 17 Ağustos 1999 Marmara zelzelesinin üzerinden 23 yıl geçti. Sarsıntı önemli manada yıkıcı hasar bırakırken, yıllar içinde karadaki izleri büsbütün silindi. Değirmendere kıyısının bir kısmının denize çökmesiyle sarsıntının tüm gerçekleri, suyun altında görülebilir oldu.

Bröveli dalgıç Ergün Ayaz ile dalış eğitmeni Murat Kulakaç sarsıntıda denize çöken kalıntıların izini sürdü.  

‘GERÇEK MANZARALAR VE TABİATIN GÜCÜ SU ALTINDA DURUYOR’ 

Bölgede dalış eğitmenliği yapan ve unutulan tüm gerçeklerin su altında durduğunu belirten Murat Kulakaç, “Bu bölgede dalış yapıyoruz ve unuttuğumuz gerçekler tüm çıplaklığıyla ortada. Zelzelede tabiatın gücünü gördük. Tabiat inanılmaz bir güç o dev çınar ağaçlarını kökünden sökmüş, konutları bulunduğu yerden 100-200-300 metre uzağa götürmüş ve denizin altında tüm gerçekçiliğiyle duruyor. 18 metrede 3 katlı bir binamız var ve 2 katı toprağa gömülmüş bir vaziyette üst katının içerisine girilebiliyor ve artık balıkların yuvası olmuş” dedi.

Kulakaç, şöyle devam etti:

“Otel ve restoran ile öteki çay bahçelerinin tüm kalıntıları duruyor. Dev çınar ağaçlarının iki tanesi hala dimdik hayatta ve yeraltı sularıyla besleniyor. Odunsu katmanı hala canlı duruyor. Öteki çınar ağaçları yatık vaziyette duruyor. İnsanlara yönelik nesnelerde görüyoruz. Kumpir arabası, simit arabası ile karşılaştık. 23 yıl geçti dışarıda birçok izler silindi. Biz zelzele gerçeğini unuttuk lakin gerçek manzaralar ve tabiatın gücü su altında duruyor.”

GERÇEK BİR ZELZELE MÜZESİ”

Dalış yapanların enkazı görünce bölgeyi ‘deprem müzesi’ne benzettiğini söyleyen Kulakaç, diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.