Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği belirtileri nelerdir, bulaşır mı?

Afrika’da bulunan az bir hastalık olan bir maymun çiçeği hastalığı son vakitlerde Avrupa’nın birçok ülkesinde görüldü. Olaylardaki ani artış, dünya çapındaki halk sıhhati uzmanlarını endişelendiriyor. Maymun çiçeği belirtileri ortasında ateş, kas ağrıları, titreme ve halsizlik yer alıyor. Daha önemli olaylarda, ekseriyetle yüzde ve cinsel organlarda suçiçeği ve çiçek hastalığında görülenlere benzeyen bir döküntü gelişebilir. Maymun çiçeği ile enfekte olanlar ekseriyetle enfeksiyondan 7 ila 14 gün sonra belirtileri göstermeye başlıyor.

Az bir hastalık olan maymun çiçeği birinci olarak 1958’de araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek gibisi bir hastalığın iki salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedildi. Maymun çiçeği hastalığı ekseriyetle kemirgenler üzere enfekte hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Virüs beşerler ortasında kolaylıkla yayılmıyor lakin beşerden beşere bulaşma tipik olarak büyük teneffüs damlacıkları yoluyla gerçekleşiyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Maymun çiçeği hastalığı ile tıpkı virüs ailesinden gelen ender bir hastalıktır. CDC’ye nazaran virüs birinci olarak 1958’de araştırma maymunlarının kolonilerinde keşfedildi.

Virüsün beşerdeki birinci hadisesi 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. CDC, bugün birçok maymun çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, lakin hastalığın öteki kimi orta ve batı Afrika ülkelerinde de bildirildiğini söyledi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Monkeypox ekseriyetle kemirgenler üzere enfekte hayvanlardan insanlara yayılıyor. Dünya Sıhhat Örgütü , beşerden beşere bulaşmanın mümkün olduğunu lakin daha az yaygın olduğunu belirtiyor. Virüs ayrıyeten kontamine (Enfeksiyon etkeninin beden yüzeyi, eşyalar yahut su, besin üzere unsurlar üzerinde bulunması) gereçler yoluyla da yayılabilir.

CDC, kimi uzmanların Afrika kemirgenlerinin bulaşmada rol oynadığından şüphelense de, maymun çiçeği hastalığının ana taşıyıcısının hala bilinmediğini söyledi.

Orta ve Batı Afrika’nın kimi bölgelerinde beşerler, kemirgenlerin ve küçük memelilerin ısırmaları yahut çizikleri, yabani av hayvanları hazırlama yahut enfekte bir hayvan yahut hayvansal eserlerle temas yoluyla virüse maruz kalabilirler.

Virüs beşerler ortasında basitçe yayılmaz, lakin beşerden beşere bulaşma tipik olarak büyük teneffüs damlacıkları yoluyla gerçekleşir. Bu damlacıklar tipik olarak birkaç metreden fazla seyahat edemez, bu nedenle CDC’ye nazaran maymun çiçeğini yaymak için uzun müddetli yüz yüze temas gerekir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

CDC, Monkeypox’un tipik olarak grip gibisi semptomlar ve şişmiş lenf düğümleri ile başladığını söyledi. Monkeypox semptomları tipik olarak çiçek hastalığına benziyor.

Erken belirtiler ateş, kas ağrıları, titreme ve yorgunluğu içerir. Daha önemli olaylarda, çoklukla yüzde ve cinsel organlarda suçiçeği ve çiçek hastalığında görülenlere benzeyen bir döküntü gelişebilir.

Ağrılı ve kaşıntılı lezyonlar, sonunda kabuklanmadan ve düşmeden evvel bedende oluşabilir.

CDC, maymun çiçeği ile enfekte olanların ekseriyetle enfeksiyondan yedi ila 14 gün sonra semptomlar yaşamaya başladığını söyledi. Hastalık ekseriyetle birkaç hafta sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.