Kamp Yapıp Yıldızların Altında Uyumanın Sıhhate Yararları

Havaların ısınması ile birlikte birden fazla kişi kent hayatının külfet ve geriliminden kurtulmak için kendini ya deniz kıyılarına yada tabiata attılar. Uzmanların yaptığı son araştırmanın sonuçları ise büyük yankı uyandırdı. Kamp yapıp yıldızların altında uyumanın sıhhat için yararları epey şaşırtan.

Uyku uzmanı Kenneth Wright bir basın açıklamasında “Güneş ışığına maruz kalmamızı artırarak ve geceleri elektrik aydınlatmasına maruz kalmamızı azaltarak, iç saatimizi ve uyku saatlerimizi geri alabilir ve muhtemelen sabahları uyanmayı ve uyanık olmayı kolaylaştırabiliriz.” söyledi.

ORMANDA BİR HAFTANIN HARİKALARI

Uyku uzmanı Wright ve meslektaşları bir araştırma yaptılar. Sekiz yetişkinin iç sirkadiyen (vücudumuzun biyolojik saati) saatlerini inceledi. Ortalama olarak, iştirakçiler gece yarısından sonraya kadar uyanık kalma ve sabah 8 civarında uyanma eğilimindeydiler. Colorado’da akıllı telefonlar ve hatta el fenerleri olmadan bir hafta süren kamp gezisinden sonra, sirkadiyen zamanlamaları iki saat geriye çekildi. Denekler, ağaçlardaki gerçek baykuşlar için gece kuşu programını bırakarak iki saat evvel yatağa gittiler.

KATILIMCILAR TEKNOLOJİK AYGITLARDAN UZAK EN DEĞERLİSİ FİŞE BAĞLI YAŞAMAMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞADILAR

Uykuyu etkileyen değerli bir kimyasal olan melatonin hormonundaki dalgalanmaların gösterdiği üzere, tipik bir çağdaş ortamın sirkadiyen saatlerimizde yaklaşık iki saatlik bir gecikmeye neden olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, tüketici elektroniği ve floresan aydınlatma da dahil olmak üzere çağdaş hayatın konforlarının melatonin düzeyimizi değiştirdiğini söylüyor, bu da çoğumuzun neden uyanır uyanmaz tekrar uyumak istediğini açıklıyor. Wright, “Bulgularımız, gün boyunca güneş ışığına maruz kalmalarını artırıp geceleri elektrik aydınlatmasına maruz kalmalarını azaltmaları halinde, insanların daha erken yatma ve uyanma saatlerine sahip olabileceklerini, okul ve iş programlarına daha elverişli olabileceklerini gösteriyor” dedi.

KAMP SEYAHATİNİZE DAHA FAZLA SIHHAT PAKETLEYİN

Vücut saatinizi sıfırlamanın yanı sıra, kamp yapmanın yararlarını en üst seviyeye çıkarmanın diğer yolları da şunlardır:

  • Atıştırmalıklar için fındık, çilek ve granola getirin. Uygun doğal güç kaynaklarıdır ve proteinle doludurlar.
  • Yollarda ve ırmaklar boyunca yürüyüş yapın. Değişken arazi, kaslarınızı ve eklemlerinizi germek için kuvvetli bir yoldur.
  • Taze et ve zerzevatları ateşte ızgara yapın ve fazla yağ ile pişirmekten kaçının.
  • Rahatlamak ve gerilim atmak için rahat bir yer bulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.