İzmir Tabip Odası’ndan Covid-19 uyarısı: ‘Test, karantina ve izolasyon son derece önemli’

İzmir Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Süleyman Kaynak, maske serbestisi ve gevşetilen kimi uygulamalara karşın salgın riskinin ortadan kalkmadığını söyledi. Şubat ayından bu yana Covid-19 salgınının sönümlenme gösterdiğini anlatan Kaynak, fakat Omicron alt varyantlarının önemli bir tehlike içermeye devam ettiğini vurguladı.

“ÇOCUKLARA TATİLDE AŞI YAPILMALI”

Prof. Dr. Kaynak, şunları söyledi:

“Batı ülkelerinden aldığımız yeni datalarda, burada AB5 AB4 AB2 üzere yeni alt varyantların, bilhassa Omicron’un alt varyantlarının Omicron kadar olumlu seyretmediğini, akciğerlere inebildiğini, daha kolay bulaştığını ve daha ağır seyredebileceğini görmekteyiz. Bu nedenle, bu hususta çok süratle tedbir alınmasının gerekli olduğunu tabir etmek gerekiyor. Tedbir olarak şunları söyleyebiliriz; birincisi, 5-11 yaş kümesi aşılanmadı bu yaş kümesi için Faz3 çalışmaları olumlu sonuç verdi. Ve bu yaş kümesi yani okul öğrencisi bu yaz tatili sırasında aşılanabilir. Böylelikle elde edilen bağışıklıkla eylül ayında açılacak olan okullardan topluma tekrar bir viral dağılımının önlenmesi mümkün olabilir. İkincisi, 7 Haziran itibariyle biliyorsunuz hac mevsimi başladı. Başta hac mevsimi olmak üzere bayram tatilinde de çok önemli bir nüfus hareketi ortaya çıkacak. Bir turizm hareketi ortaya çıkacak. Gerek yurt içi gerek yurt dışı birtakım hareketler ortaya çıkacak. Ulaşım hızlanacak. Burada birtakım tedbirlerin alınmasının değerli olduğunu düşünüyoruz.”

ACİL TEDBİR ÇAĞRISI

Özellikle hac konusunda tedbirlerin çok sıkı tutulması gerektiğine işaret eden Kaynak, şöyle devam etti:

“Hacılar biliyorsunuz ekseriyetle ileri yaşta beşerler. Ve hac ortamında, dünyanın her yerinden gelmiş olan, farklı ortamlardan, farklı ülkelerden gelen beşerlerle çok yakın temasta bulunuyorlar. Münasebetiyle hacıların ve öbür yurt dışından gelen, turizme katılmış olan vatandaşların hem test edilmesihem şüphelilerin karantinaya, hem de teşhis konmuş olanların izolasyona alınmasının son derece değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Sıhhat Bakanlığı’nın ‘maskeleri çıkarttık her şey serbest’ formundaki iletisinin yine gözden geçirilmesi gerekir. Covid-19 önlemleri ve öbür örneğin burada maymun virüsünden bahsedilmeye başlandı. Bu hususta da önlemler alınmasının değerli olduğunu düşünüyoruz ve en değerlisi de saydam davranılmasının çok kıymetine dikkat çekmek istiyoruz.”

“2019 YILINDA ÖNLEM ALINMAMIŞTI”

Süleyman Kaynak, pandeminin başında hac ile ilgili kâfi tedbirlerin alınmadığını vurgularken, şunları söyledi:

“2019 yılı itibariyle, Covid-19’un birinci başladığı devirlerden itibaren, hac seyahati nedeniyle yurt dışına çıkmış ve geri dönmüş vatandaşlarımızla ilgili kâfi önlem alınamadı ve bu hususta çok saydam davranılmadı. Zira yurt dışından gelen insanların evvel test edilmesi, testi olumluysa yahut testi negatif olsa bile bir kadro klinik kuşkular, temaslılık kelam mevzusuysa burada karantina şayet testi olumluysa, izolasyon yapılması kuraldır. Öbür türlü yeni sonuçlar itibariyle ülkemize gelen hacılar ülkenin her tarafına dağılıyor. Ve yeni bir salgın atağının ortaya çıkmasında tahminen kuşkulu bir durum ortaya çıkabilir. Bu mevzuda çok süratli biçimde önlem alınması koşuldur. Zira yurt dışına gidenlerin aşı durumları tabi ki denetim ediliyor lakin dönüşte yeteri kadar önlem alınıp alınmayacağı konusunda sahiden şu anda kamuoyunda rastgele bir bilgilendirme kelam konusu olmadı. Bu hususta bir bilgimiz yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.