İtalyan mutfağından Minestrone çorbası tanımı (Minestrone çorbası nasıl yapılır?)

İtalyanca çorba manasına gelen ‘minestra’ sözünün türetilmesiyle ismini almış bu çorba bol sebzeli bir İtalyan çorbasıdır.

MİNESTRONE ÇORBASI İÇİN MALZEMELER

1 adet büyük uzunluk kuru soğan

2 diş sarımsak

4 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı domates salçası

1 adet orta uzunluk kabak

1 adet orta uzunluk havuç

1 adet orta uzunluk patates

3 kısım kereviz sapı

5 adet taze fasulye ya da bakla (arzuya göre)

100 gram karnabahar

1 kol pırasa

4 kısım taze fesleğen

5 su bardağı sıcak tavuk suyu

½ su bardağı Meksika fasulyesi (arzuya nazaran kuru fasulye)

1 su bardağı boncuk makarna

1 çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Servisi için:

¼ su bardağı iri rendelenmiş parmesan peyniri

MİNESTRONE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Kuru soğanı kabuğunu soyduktan sonra küçük kesimler halinde doğrayın. Kabuğunu soyduktan sonra bıçağın karşıtıyla ezdiğiniz sarımsakları incecik kıyın.

Kabuğunu soyduğunuz patatesi iri küpler halinde doğrayın. Uç kısımlarını aldıktan sonra dileğe nazaran kabuğunu soyduğunuz ya da üzerini kazıdığınız kabak ve havucu patateslerle uyumlu olacak biçimde kesin.

Bol suda yıkadığınız kereviz sapları ve pırasayı incecik kıyın. Karnabaharı küçük çiçeklere ayırın. Kılçıklarını temizlediğiniz taze fasulye ya da baklaları iri kesimler halinde kesin. Fesleğen yapraklarını ayıklayın.

Zeytinyağını derin bir tencerede kızdırın. Küçük modüller halinde doğradığınız kuru soğanı, hafif bir renk alana kadar soteleyin. Akabinde sarımsakları ekleyip karıştırdıktan sonra domates salçasını ekleyin. Kısa bir müddet kavurun.

Aralarda karıştırarak sırasıyla; doğranmış havuç, karnabahar, suda bekletilmiş Meksika fasulyesi, kereviz sapı, patates, kabak, taze fasulye ve pırasayı tencereye alın.

Sebzelerin üzerinE sıcak tavuk suyu ek edip çorba karışımını 15-20 dakika kadar pişirin.

Tuz ve taze çekilmiş tane karabiber katıp çeşnilendirin. İncecik kıyılmış fesleğen yaprakları ve makarna ekleyip kısık ateşte kapağı kapalı olarak 10-15 dakika kadar pişirin.

Makarnaları şişen ve fasulyeleri yumuşayan bol gereçli zerzevat çorbasını isteğe nazaran rendelenmiş parmesan peyniri ilavesiyle sıcak olarak servis edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.