İstanbul’da kurbanlık pazarlıkları başladı

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlıklar pazarlarda görücüye çıkmaya başladı.

Türkiye’nin birçok bölgesinden İstanbul’a getirilen hayvanlar, Bahçelievler Belediyesi tarafından Yenibosna Çobançeşme mevkiinde kurulan kurban pazarında alıcılarını bekliyor.

Kentteki pazarda alıcılar ile satıcılar ortasında alışverişler başlarken; büyükbaş hayvanın ortalama fiyatı 30-80 bin lira, küçükbaş hayvanların fiyatları ise 3 bin ila 9 bin lira ortasında olduğu belirtildi.

Büyükbaş ve küçükbaş kubanlıkların fiyatları belirli oldu

Tokat’tan gelen Yunus Kaçmaz, 13 saatlik yoldan geldiklerini belirterek, “28 büyükbaş hayvan ile geldim. Kurbanlıklar geçen seneye nazaran daha az geldi. Bu sene tüm kurbanlıkların biteceğini düşünüyorum.

Büyükbaş fiyatları ise ortalama 30 bin TL’den başlıyor, 60 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Benim en büyük hayvanım 850 kilo. Hayvanlarımın hepsi sıhhat denetiminden geçti.” dedi.


“Büyükbaşlar 70-80 bin liraya kadar da çıkabiliyor”

Ağrı’dan gelen bir öteki kurban satıcısı Nesin Deniz, 35 büyükbaş hayvanla geldiğini söyleyerek, “Hayvanların sıhhat denetimleri yapıldı. Benim kurbanlıklarımın ortalama fiyatı 14 bin liradan başlıyor, 20 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Bazı büyükbaşlar 70-80 bin liraya kadar da çıkabiliyor. Küçükbaşlar kurban pazarlarına daha gelmedi. Küçükbaşların ortalama fiyatları 3 bin liradan başlıyor, 9 bin liraya kadar da çıkabiliyor.” tabirlerini kullandı.


Pazarlıklarlar başladı

Kurbanlıkların geldiği birinci günden itibaren kurban pazarlarında hareketlilik yaşanıyor. Pazarlık yapan ve satıcı ile anlaşamayan Mustafa Deniz, “Pazarlık aşamasındaydık, 35 bin TL teklif verdim lakin satıcımız 40 bin lira istiyor. Satıcımız fiyatı geri çekmiyor.

Kurbanları arkadaşımın kamyonu İstanbul’a getirdi. Satıcı arkadaşımızın bu hayvanını Gümüşhane’den beridir takip ediyoruz. Maalesef fiyatta anlaşamadık.” diye konuştu.


Veteriner tabip denetiminde kesim yapılacak

İHA’nın haberine nazaran; pazarda 93 çadır bulunurken, hazırlıkların tamamlanmasıyla yaklaşık 2 bini aşkın büyükbaş, 4 bine yakın da küçükbaş kurbanlıkların satılacağı bekleniyor.

Satılan tüm kurbanlıklar ise belediyenin veteriner doktorlarının denetiminde, ehil kasaplar tarafından kesiti sağlanacağı belirtildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.