İş dünyası etraf hassas projelerine sürat kazandırıyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaşanan çok sıcaklar ve tabiat felaketleri iklim değişikliğinin yol açtığı sonuçları her geçen gün daha da görünür kılıyor. Toplum genelinde bahse dair farkındalığın arttığı bu devirde, iş dünyasından birçok şirket de Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) çalışmalarını hızlandırıyor.

Capital Group tarafından gerçekleştirilen ve Harvard Kurumsal İdare Forumu tarafından yayımlanan datalara nazaran ESG’yi benimseyen kurumların 2021’de yüzde 84 olan oranının 2022’de yüzde 89’a çıkması öngörülüyor. Sürdürülebilirlik odaklı ESG yatırımları ivme kazanırken, ülkemizde de etraf hassas projeler sürat kazanıyor. Son olarak Avrupa Yatırım Holding bünyesinde hizmet veren İzmir merkezli Ege Karma Kauçuk, otomobillerin eski lastiklerini yumuşak yer gereçlere dönüştürerek sürdürülebilir parklara dönüştürüyor.

Avrupa Yatırım Holding İdare Konseyi Lideri Ramazan Burak Telli ise mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi: “Sürdürülebilirliğe dair farkındalığın oluşmasıyla birlikte vatandaşlar günlük hayatındaki birçok alışkanlığı geride bırakırken, iş dünyasının önderlerinin bu alandaki çalışmaları da sürat kazanıyor. Bilhassa her iki tarafın da ortak paydalarda buluşabildiği uygulamaların tesiri ise döngüsel iktisada katkıda bulunarak, bizi sürdürebilir dünyaya bir adım daha yaklaştırıyor. Bu yüzden kauçuk üreticisi Ege Karma Kauçuk Anonim Şirketi olarak, etraf hassas ve geri dönüştürülebilir çalışmalarla eserlerimize sürdürülebilir nitelik katıyor, topluma yararlı uygulamalara dönüştürüyoruz”

SÜRDÜRÜLEBİLİR PARKLAR GERÇEK OLUYOR

Teknolojinin etraf odaklı çalışmalarla avantaja çevrilip beşerler için daha pak ve hijyenik ömür alanları oluşturulabileceğinin altını çizen Ramazan Burak Telli, projelerinin gayelerini şu sözlerle aktardı: “Dünya nüfusu arttıkça kentlerdeki tabiatla iç içe olan ferah ömür alanları azalıyor. Bu yüzden bilhassa büyük kentlerdeki kısıtlı alanda ve hudutlu sayıda bulunan parklar ve oyun alanları birçok kişi için buluşma noktası olarak istek görüyor. Avrupa Yatırım Holding bünyesindeki İzmir merkezli Ege Karma Kauçuk olarak biz de hem döngüsel iktisada katkıda bulunmak hem de sürdürülebilirliğe dair farkındalığı artırmak için otomobillerin eskiyen lastiklerini dönüştürerek beşerler için daha sağlıklı ve konforlu alanlar yaratıyoruz.”

ARABALARIN ESKİ LASTİKLERİ YUMUŞAK TABANLARA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Günlük hayatta kullanılıp, kullanılmaz hale gelince ise göz arkası edilen birçok malzemenin geri dönüştürülerek yarara çevrilebileceğine dikkat çeken Ramazan Burak Telli, projelerinin uygulama sürecine dair şu bilgileri paylaştı: “Gerçekleştirdiğimiz süreçte öncelikle otomobillerin eskiyen lastiklerini alarak içindeki telleri çıkarıyoruz. Akabinde kalan malzemeyi dönüştürüyor, toplum tarafından sık kullanılan park ve gibisi açık alanlara yumuşak tabanlar yapıyoruz. Bu sayede hem beşerler için daha konforlu hayat alanları oluşturuyor hem de sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyoruz. Gelecek periyotta de bu alandaki çalışmalarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.