İş dünyası darbe teşebbüsünün akabinde Türkiye iktisadını kıymetlendirdi

6 yıl evvel gerçekleşen darbe teşebbüsünün isminden Türk iktisadında yaşananları iş dünyası temsilcileri aktardı.

AA’nın haberine nazaran, iş dünyası temsilcileri, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün akabinde yaralarını süratle saran Türk iktisadının her geçen yıl yeni rekorlar kırdığını bildirdi.

İş dünyasının temsilcileri, hain darbe teşebbüsünden bu yana geçen periyoda ait “15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü” kapsamında, değerlendirmelerde bulundu.

DEİK: Türkiye hep büyümeyi başardı

Dış Ekonomik Bağlantılar Heyeti (DEİK) Lideri Nail Olpak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, devletin tüm ögelerinin ortaya koyduğu güçlü irade ile birlikte milletin her bir ferdinin tek ses olduğuna tanıklık ettiklerini lisana getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya yaklaşırken, Türkiye’nin bugüne kadar birçok badireler atlattığını ve ülkemizin en makus vakitlerden dahi güçlenerek çıktığının şuurundayız. Hain darbe teşebbüsleri, dünyada yaşanan ekonomik badireler, global salgınlar ve hiç istemediğimiz savaşlara karşın Türkiye ebediyen büyümeyi başardı. İhracatta her yıl yeni rekorlar kıran, endüstrisine güç katan ve genç nüfusuyla istihdamını artıran Türkiye, demokrasiden ve milletinden aldığı güç ile büyümeye, global ticarette ilerlemeye devam ediyor.”

MÜSİAD: Türk milleti 15 Temmuz’da Türkiye iktisadına de sahip çıktı

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı da bütün darbelerin esas maksadının kaynak, servet ve gelir transferi olduğunu belirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Her ne kadar 15 Temmuz’un çabucak ardından iktisat idaresinin başarılı siyasetleriyle piyasalar olağan işleyişine geri dönmüşse de bu kalkışmanın önemli maliyetleri oldu. Birinci belirlemelere nazaran yaklaşık 300 milyar lira olan bu maliyetin, alt dallara olan tesiri hesaba katıldığında daha da arttığını varsayım edebiliriz.”

Mahmut Asmalı, “Bugün geldiğimiz kademede ekonomimizin mevcut büyüklüğü göz önüne alındığında; söylem ettiğimiz bütün bu maliyetin, son 20 yıllık süreçte mali manada elde edilen kazanımları gölgeleyemediğini görüyoruz. Bu bağlamda 15 Temmuz’da iradesine sahip çıkan Türk milletinin koruma etmeyi başardığı şey sırf demokrasi değil, birebir vakitte Türkiye iktisadı olmuştur.” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç ise 6 yıl evvel 15 Temmuz gecesi Türk milletinin darbecilere karşı gösterdiği kahramanlıktan bahsederek, şu tabirleri kullandı:


İSO: Sanayi kesimimiz 6 yılda ekonomik büyümeye en güçlü katkıyı verdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan da 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü karşısında demokrasiye canları kıymetine sahip çıkan Türk milletinin kahramanlığından bahsederek, bu teşebbüsün iktisada tesirlerine değindi.

Bahçıvan, başta sanayi olmak üzere özel kesimin sahip olduğu deneyimle darbe teşebbüsünden sonra büyük bir dirayet göstererek Türk milletine karşı sorumluluğunu yerine getirdiğini kaydederek, şu tabirleri kullandı:
“Darbe teşebbüsü sonrasında sergilenen birlik ve beraberlik, hepimize ne kadar güçlü olduğumuzu bir sefer daha hatırlattı. Biz endüstriciler olarak da geçmişten gelen zahmetlerle savaşma, çaba etme direncini, 2016’nın o güç günlerinde ve bugün de ziyadesiyle ortaya koyuyoruz. İş dünyası olarak daima şuna inandık; Türkiye’nin kalkınması, ekonomimizin gelişmesi için en âlâ yol demokrasi yoludur.”


ASKON: Kaos ortamına karşın süratli toparlandık

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın ise 15 Temmuz’da Türkiye üzerinde farklı emelleri bulunan hain zihniyetler tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe teşebbüsüne karşı verilen çaba sayesinde büyük bir felaketin eşiğinden dönüldüğünü söyleyerek, “Bütün bu kaos ortamına karşın devletimizin ve milletimizin dirayetli duruşu, özel bölüm ve STK’ların takviyeleriyle 6-7 ay üzere kısa bir müddette toparlandık ve yüzde 7’lere ulaşan büyüme sayılarını yakalayabildik.” diye konuştu.

İSTİB: En kısa müddette ekonomik savaşımımız da kazanılacaktır

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz da 15 Temmuz darbe teşebbüsünün iktisat ayağının hiç bitmediğini belirterek, milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye aleyhine arka arda yaptığı açıklamaları anımsatarak, “Enflasyonist ortamın durdurulması için de önlemler alınmaktadır. İnşallah en kısa vakitte bu gayret muvaffakiyetle sonuçlanacak ve demokrasi kavgamız üzere ekonomik savaşımımız da kazanılacaktır.” açıklamasında bulundu.

KONUTDER: Üretim ve yatırımlar hiç durmadı

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı İdare Şurası Lideri Altan Elmas ise hain darbe teşebbüsünün gerçekleştiği 15 Temmuz 2016’nın ülke tarihine kara bir leke olarak geçtiğini fakat o tarihin tıpkı vakitte “kutlu bir direniş hikayesinin yazıldığı müstesna bir gün” olduğunu söyledi.

Türk milletinin ulusal iradesine sahip çıkmak ve devletine uzanan elleri kırmak için göğsünü kurşunlara siper ettiğini lisana getiren Elmas, “15 Temmuzlar, yaşananlardan ders çıkarmaya, ülkemizi gaye alan şer odaklarına karşı canlı olmanın gerektiğini hatırlamaya ve her zamankinden daha çok çalışmak zorunda olduğumuzu idrak etmeye vesiledir.” diye konuştu.

“Açtığımız kepenkler hiç kapanmadı”

Elmas, tüm Türkiye’nin tek beden olarak verdiği bu büyük imtihanın üzerinden tam 6 yıl geçtiğini kaydederek, şu tabirleri kullandı:

“16 Temmuz sabahında, bu hücum ulusal irademize olduğu kadar iktisadımızı de amaç aldığı şuuruyla tüm olanlara inat açtığımız kepenkler hiç kapanmadı. Sur Yapı Kümesi olarak bu menfur akının gecesinde gayretimizi verdik, sabahında satış ofislerimizi ve AVM’lerimizi açtık, şantiyelerimiz ve güç santrallerimizde üretime devam ettik. Tüm ülke olarak sürdüğümüz tarlalarda hasatlarımızı yaptık, fabrikalarımızda üretim hiç durmadı.”


TÜGİAD: Ülkemizi karanlık günlere götürmeyi hedefleyen tüm teşebbüsleri şiddetle kınıyoruz

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Lideri Nilüfer Çevikel de Türk milletinin, demokrasiye sahip çıkmasıyla, sivil siyasete yönelik bu hain teşebbüsün bertaraf edilmesinde büyük hissesi bulunduğunu söyledi. Çevikel, “TÜGİAD ailesi olarak, ülkemize ve demokrasiye olan inancımızı bir defa daha belirtiyor, ulusal birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik ve ülkemizi karanlık günlere götürmeyi hedefleyen tüm teşebbüsleri şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.