Hastanelerin güvenliği yine gündemde

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Hasta olsanız da olmasanız da hastanelere giriş oldukça kolay. girişte hiçbir arama yok. Biz de, hastane koridorlarında hiçbir engele maruz kalmadan 1 saat dolaştık, doktorların odalarına dahi girip, çıktık. Güvenlikçilerden görevlilere kadar hiç kimse neden orada bulunduğumuz sorgulamadı. Sonrasında da gazeteci olduğumuzu belirtip, sağlık çalışanlarından yaşadıkları sıkıntı ve sorunlarını dinledik.

‘Caydırıcı ceza şart’

Bir devlet hastanesinde dahiliye uzmanı olan S.Ç. şunları söyledi: “Sağlıkta şiddette başlı başına bir cezasızlık söz konusu. Bunun bilincinde olanlar da dilediği gibi bize saldırıyor. Yeri geldiğinde de silahını çıkarıp hiç çekinmeden vurabiliyor. Dün de bunu gördük, can güveliğimiz yok. Biz kınama mesajları değil, caydırıcı cezalar istiyoruz. Artık ölmek istemiyoruz. Siz bir AVM’ye silah ya da kesici bir aletle girebiliyor musunuz? Neden hastanelere bu kadar rahatlıkla giriliyor.”

Çekilen akciğer grafisinde hasta şahsın üzerindeki silah açıkça görülüyor.

‘Silahla geliyorlar’

Bir devlet hastanesindeki asistan doktor Ö. M. de şunları söyledi: “Sesimiz duyulana kadar eylemlerimizin sürmesi gerekiyor. Çünkü göz göre göre öldürülüyoruz. Yasa koyucuların gerekli önemleri alıp, can güvenliğimizin sağlanmasını bekliyoruz. Silahla, bıçakla bu insanlar odalarımıza kadar girebiliyor ve kimsenin de bir şey dediği yok.”

‘Güvende değiliz’

Gezdiğim devlet hastanelerinin acil servisinde hemşirelik yapan 27 yaşındaki A.K. de, “’Her gün fiziksel bir şiddetle karşı karşıya kalıyoruz’ demek doğru değil. Ancak her gün mutlaka hasta yakınların sözlü şiddetine maruz kalıyoruz. Hasta yakınları elini kolunu sallayıp yanımıza gelebiliyor. Şu an iki kişi birden odaya girdiniz ve bana herhangi bir saldırıda bulunsanız, güvenlik gelene kadar yapmak istediğinizi yaparsınız. Güvende değiliz. Kapılara en azından X-Ray cihazı konulabilir.”

X-Ray konulmalı

İstanbul’un en yoğun hastanelerinin birinde güvenlik görevlisi olarak çalışan M.Ö de şunları söyledi: “Gün aşırı bu hastane mutlaka bir olay yaşanıyor. Olaya ilk müdahaleyi biz yapıyoruz, ilk hedef biziz. Biz buradakilerin güvenliğinden sorumluyuz ancak bizim de güvenliğimiz yok.”

Başka bir hastanenin güvenlik görevlisi ise arama yetkilerinin olmadığını belirterek “Bu hastaneye günde binlerce kişi giriyor. Kapıdan bıçakla veya silahla giren olsa bunu nasıl engelleyebiliriz. Buraya gelenleri arama yetkimiz yok. Şu an buradakilerin üzerinde ne var nereden bilebiliriz, X-Ray cihazı konulursa iyi olur” dedi.

Silahlı akciğer grafisi

Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde görevli Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, “Şiddetin temel nedenlerinden biri cezasızlık. Bu tür olaylar, hasta yakınlarının acılı ve mağdur oluşları öne çıkarılarak münferit bir duygusal tepki gibi sıradanlaştırma, ya da adli bir vaka olarak olağanlaştırılıyor” dedi.

Prof. Dr. Karcıoğlu, bir teknisyenin gece nöbetinde, çektiği bir akciğer grafisinin fotoğrafını bizimle paylaştı. Paylaştığı akciğer grafisinde hasta şahsın silahının da olduğu görülüyor. Prof. Dr. Karcıoğlu konuyla ilgili de şunları söyledi: “Her hastada değilse de hastaneye, en çok da acil servislere kesici alet veya ateşli silahla girilmesi sıradanlaştı. Ülkemiz insanının son derece duygusal tepki verebildiği düşünüldüğünde, çoğu olayda cezasız kalındığı da eklendiğinde ne kadar kolay yaşamsal tehlikelerle karşılaşabildiğimiz anlaşılabilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.