Guterres: Kıbrıs Barış Gücü Misyonunun müddeti uzatılsın

Guterres, New York’taki BM Genel Merkezi’nde devam eden Güvenlik Kurulu (BMGK) toplantısında, Kurul üyeleriyle paylaştığı raporda, BM’nin Kıbrıs’taki barış gücünün mühletinin Ocak 2023’ün sonuna kadar uzatılmasında yarar gördüğünü belirtti.

Genel Sekreter, raporunda, Kıbrıs’taki durumla ilgili, “Müzakerelerin tam olarak tekrar başlamasına yönelik ilerleme eksikliği, alanda yeni gerçekler için alan yaratıyor ve tek taraflı provokasyona yol açıyor. Karmaşık bölgesel ortam ve bunun Kıbrıs üzerindeki tesiri göz önüne alındığında, ilgili aktörleri itidalli olmaya ve çatışmayı çözmek için yapan yaklaşımlar benimsemeye çağırıyorum.” sözlerini kullandı.

Tüm tarafların âlâ niyet göstermesi ve siyasi bir tahlile elverişli şartların yaratılması gereğine dikkati çeken Guterres, şunları kaydetti:

“BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki barış ve istikrara devam eden katkısı ve siyasi bir tahlil için elverişli şartların yaratılması ışığında, Güvenlik Kurulu’na misyonun vazife mühletini 3 Ocak 2023’e kadar, 6 ay uzatmasını tavsiye ediyorum.”

27 Ocak’ta yayımlanan bir Güvenlik Kurulu kararına nazaran, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Misyonunun mevcut vazife mühleti temmuz sonunda bitiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.