Esad’dan 14 Mayıs açıklaması: Erdoğan’la görüşme şartını da duyurdu

Arap dünyasının tanınan gazetecilerinden Abdel Bari (Abdülbari) Atwan, bu hafta başkent Şam’da Beşşar Esad’la yaptığı özel görüşmenin detaylarını anlattı.

Atwan, söz konusu görüşmenin bir gazeteci mülakatı olmadığını, karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı özel bir sohbet olduğunu belirtti. Sohbetin son derece samimi geçtiğini; Esad’ın son derece rahat, sağlıklı ve yüksek moralli göründüğünü vurguladı.

Atwan, görüşmede Esad’la, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme adımlarını ve 14 Mayıs’taki seçimlerini de konuştuklarını söyledi.

Suriye’nin yıllar sonra Arap Birliği’ne yeniden geri alındığını söyleyen Atwan, “Esad, bu ay Cidde’de yapılacak Arap Birliği Zirvesi’ne katılacak” dedi.

SEÇİMLER VE TÜRK ASKERİNİN SURİYE’DEKİ DURUMU

Ankara-Şam arasında son dönemde artan ilişkileri konuştuklarını söyleyen gazeteci Atwan, Esad’ın kendisine, “Suriye’den tam çekilme olmaksızın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmem mümkün değil. Türkiye’nin tüm kuvvetlerinin Suriye’den çıkması ve bu çekilmenin tam olması gerekir” dediğini aktardı.

14 Mayıs’taki seçimlere dair de Esad’ın görüşlerini paylaşan gazeteci, yine Esad’ın kendisine, “Ben Türkiye’nin iç siyasetine karışmam ve seçimlerde kimin kazanacağıyla ilgilenmiyorum. Benim için önemli olan, seçilen kişinin Suriye ile iyi ilişkiler kurması, ilişkileri geliştirmesi ve Suriye’den çekilmenin gerçekleşmesidir” cümlelerini kurduğunu kaydetti.

ATWAN: ESAD, ERDOĞAN HAKKINDA TEK KÖTÜ SÖZ ETMEDİ

Gazeteci Atwan ayrıca, “Esad’la yaptığım bu uzun sohbette, Erdoğan hakkında tek bir kötü söz söylemedi. Aynı şekilde Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşüne karşı çıkan ülkeler hakkında da tek bir olumsuz söz sarf etmedi” ifadelerini kullandı.

TARAFLARIN İSTEKLERİ

Esad yönetimi, en başından beri Türkiye’nin askerlerini ülkeden çekmesini talep ediyor. Normalleşme görüşmelerinde de bu taleplerini iletiyor. Türkiye ise, Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyor ve terör örgütü PKK/YPG/SDG’yle sınır ötesinde mücadelede taviz verilmeyeceğini söylüyor. Ankara, örgütü bitirmeden Suriye’den çekilmeyi düşünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir