Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya 4,5 milyar dolarlık takviye

Dünya Bankası, Ukrayna’ya 4,5 milyar dolarlık ek finansman sağlanacağını duyurdu.

AA’nın haberine nazaran, bankadan yapılan yazılı açıklamada, finansman paketinin ABD tarafından sağlanan 4,5 milyar dolarlık hibeden oluştuğu kaydedildi. Açıklamada, Ukrayna hükümetinin devam eden savaşın neden olduğu acil muhtaçlıkları karşılamasına yardımcı olmak maksadıyla “Ukrayna’da İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları Projesi” kapsamında 4,5 milyar dolarlık ek finansmanın sağlanacağı aktarıldı.

Ek finansmanın, hükümetin ulusal ve bölgesel seviyelerde temel fonksiyonlarını yerine getirmesi için idari ve hizmet sunum kapasitesinin sürdürülmesine katkıda bulunacağı belirtilen açıklamada, Ukrayna hükümetine, savaşın toplumsal ve ekonomik tesirlerini hafifletmede ülke vatandaşlarının refahı için gerekli olan toplumsal ödemeleri, sıhhat hizmetlerini ve emekli maaşlarını karşılamada yardımcı olacağı tabir edildi.

Dünya Bankası Lideri David Malpass, mevzuya ait, Ukrayna’daki hayat şartlarının ve yoksulluğun daha da berbatlaşmasını önlemek için sıhhat, eğitim ve toplumsal muhafaza dahil olmak üzere devlet hizmetlerine muhtaçlık duyduğunu vurguladı. Malpass “ABD’ye ve ortaklarımıza süratli dayanak düzeneklerimiz aracılığıyla daima takviyeleri ve Ukrayna halkını büyük ölçüde destekleyecek cömert bağışları için minnettarız” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Bankası, haziran ayında da Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanın onaylandığını bildirmişti.

Banka, temel devlet hizmetlerinin devamlılığını desteklemek, savaşın insani ve ekonomik tesirlerini azaltmaya yardımcı olmak için bugüne kadar yaklaşık 13 milyar dolarlık acil durum finansmanını seferber etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.