Dolar altını tahtından indirdi

ABD Merkez Bankası’nın para siyasetini sıkılaştırma adımları resesyon endişeleriyle çatışırken dolara olan talep altının önünü tıkadı. Paranın inançlı sığınağı altın, tahtını dolara kaptırdı.

ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyada enflasyon son yılların en yüksek düzeyinde ve merkez bankaları da fiyat artış suratını dizginlemek için faiz artışına giderken, paranın inançlı sığınağı altın, tahtını dolara kaptırdı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı öncesi 1.850 dolar yakınında süreç gören altın martta 2.070 dolara kadar çıktı, ama savaş altını bu süreçte kıymetli tutsa da bilhassa tahıl ve petrol kahrının artması global enflasyonu hızlandırdı. Daha evvel enflasyonist periyotlarda yüksek kalan altın için bu kere merkez bankalarının adımlarıyla ralli durdu.

İKİNCİ YARIYA MAKUS BAŞLADI

Yılın birinci yarısında yararlarından olan altın, ikinci yarıya da yüzde 1 düşüşle başladı. Değerli metalin ons fiyatı dün 1.783 dolarla yılın en düşük düzeyini test etti ve sene başı karını sildi. Dolara olan talep artarak devam ederken, dolar endeksi de yüzde 1’e yakın artışla 105.31 düzeyine yükseldi. Altın başta olmak üzere birçok değerli metalin resesyon periyotlarında değişken oranlarda yükseliş yaşaması beklenir. Fakat, yatırımcı mayıstan bu yana süratle riskli varlıklardan uzaklaşırken altın üzere inançlı limanlar yerine dolara yöneliyor. Bu türlü olunca da altın global piyasalarda yaşanan risk algısında bozulmaya üst istikametli reaksiyon veremiyor.  TD Securities analistleri “Şahin bir ABD Merkez Bankası (Fed) rejimi sakinlik kaygılarıyla çatışırken sarı metal iki istikamete çekiliyor. Altın yatırımcısı stagflasyon baskısına nazaran durum alırken, kalıcı enflasyonun daha fazla faiz artışını körükleyebileceğini akıllarından çıkarmamalı” uyarısı yapıyor.

1.845 doları aşarsa yükselişin önü açılacak

Analistlere nazaran altın için birinci dayanak 1.780 dolar ve şayet bu dayanak kırılırsa 1.750-1.720 aralığına gerçek düşüş devam edebilir. Üst tarafta hareketin devamı için ise 1.835-1.845 dolarlık alanın yine ele geçirilmesi gerekiyor. Analistler, 1.845 doların üzerine yanlışsız bir kırılma yaşanırsa 1.880 dolarlık bölgeye giden yolun açılabileceğini söylüyor. Gram altın tarafında ise 1.030 lira civarından 950 liraya gerçek bir düşüş görüldü. Bu düşüşte dolar kurundaki düşüşler ana etken oldu. Kur tarafının bir müddet yatay seyredeceğini öngören analistler, bu süreçte gramda ons altın hareketinin daha belirleyici olacağına dikkat çekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.