Çok sıcaklar Polonya ve Yunanistan’ı da tesiri altına aldı, Türkiye hududuna dayandı

Geçtiğimiz haftalarda başta İngiltere, Almanya, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgası Türkiye hududuna dayandı. Yunanistan’da termometreler 40 derece ulaşırken, ülke genelinde bir saat içerisinde en az 50 yeni orman yangını yaşandığı duyuruldu. Dünya Sıhhat Örgütü de hususla ilgili açıklama yaptı.

Geçtiğimiz hafta Avrupa’yı tesiri altına alan çok sıcaklar nedeniyle birçok ülkede sıcaklık rekoru kırılırken, 1000’den fazla mevt kaydedilmişti. İngiltere’de uçak pistleri erimiş, demir yolu rayları bükülmüş, ulaşım sekteye uğramıştı. Fransa, İspanya ve Portekiz’de de çok sıcaklar orman yangınlarına neden olmuş, binlerce hektarlık alanlar küle dönmüştü.

Avrupa’da hayatı adeta kabusa çeviren sıcak hava dalgası, bu sefer Türkiye hududuna dayandı. Avrupa’nın doğusunda tesirini göstermeye başlayan çok sıcaklar nedeniyle İtalya, Polonya ve Slovenya’da orman yangınları tesirini artırdı.

TEMMUZ SONUNA KADAR TESİRİNİ HİSSETTİREBİLİR

Yunanistan’ın başşehri Atina’da iki gündür şiddetli rüzgarların tesiriyle orman yangınları şiddetlenirken, Atina hükümeti sözcüsü Giannis Oikonomou, Avrupa’yı iklim değişikliğiyle gayret etmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı. Atina Ulusal Gözlemevi’nin son varsayımlarına nazaran, başşehir Atina’da ölçülen 40 derece sıcaklığın ay sonuna kadar emsal ölçülerde tesirini göstereceği bildirildi.

Yunanistan’da itfaiyecilerin son bir haftada 390’dan fazla orman yangınına müdahale ettiği günde yaklaşık 50-70 ortası yangın çıktığı açıklandı. Penteli’deki meteoroloji istasyonu son iki gündür bölgedeki rüzgarların saatte 113 kilometreye kadar ulaştığını yazdı.

İtalya’da da hava sıcaklıkları rekor düzeylere ulaştı. İtalya’nın kuzeyinde çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürerken, alevlerin yerleşim yerlerini tehdit ettiği bu nedenle bölgede tahliyelerin başladığı bildirildi.

10 GÜNDE 1700’DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ
İspanya Meteoroloji Ajansınca (AEMET) yayımlanan datalara nazaran, ülkede son 10 günde 678 kişi yaz sıcakları nedeniyle hayatını kaybetti. Portekiz’de 7-18 Temmuz’da 1065 kişi birebir nedenden ömrünü yitirdi. Böylelikle yalnızca iki Avrupa ülkesinde 10 günde bin 700’den fazla kişi öldü.

Sıcak hava dalgası bugün itibariyle tesirini Türkiye’de hissettirmeye başladı. Yetkililer, yarından itibaren sıcaklıkların artacağını belirtirken, bilhassa kronik hastalıkları olanları gerekmedikçe sokağa çıkmamaları konusunda uyardı.

DSÖ’DEN KRİTİK UYARI

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge son periyotta Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgası ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu. Kluge, yaşanan çok sıcakların iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu belirtirken, Avrupa ülkelerinin ortak bir plan hazırlaması gerektiğini vurguladı. Kluge, “Mevcut kriz, halk sıhhatini ve insanlığın varlığını tehdit etmektedir.”  dedi.

DSÖ olarak çok sıcaklarda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili tavsiyeler hazırladıklarını hatırlatan Kluge, “Vücudunuzu soğuk tutun ve su için. Bol ve ince kıyafetler kullanın. Soğuk dış alın. Alkol, kafein ile şekerli içeceklerden uzak durun ve kesinlikle 2-3 saati ılıman ortamda geçirin.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.