Cezayir’den İspanya ile turizm bağlantılarını durdurma kararı

Cezayir Turizm Bakanlığından seyahat acentelerine gönderilen genelgede, “Ülkenin en yüksek makamlarının İspanya ile Dostluk, İş Birliği ve Yeterli Komşuluk Muahedesi’ni derhal askıya alma kararı bağlamında, bu ülke ile tüm çalışma alakalarınızı derhal durdurmanız istenmektedir.” sözlerine yer verildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir acente işletmecisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın genelgesinin acente yetkililerine ulaştığını, lakin talimatın nasıl uygulanacağına dair bilgi bulunmadığını tabir etti.

İspanya, Cezayirliler için en kıymetli turizm destinasyonları ortasında yer alıyor. Kovid-19 salgını öncesi resmi istatistiklere nazaran, 2019’da 100 bin Cezayirli İspanya’yı ziyaret etti.

 İSPANYA İLE CEZAYİR ORTASINDAKİ KRİZ

İspanya’nın Batı Sahra konusundaki tavrını değiştirmesi Cezayir ile bağlarında tansiyona neden olmuştu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas Hükümdarı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Batı Sahra meselesinde Fas’ın ortaya attığı özerklik planını desteklediğini açıklamış, akabinde 7 Nisan’da Rabat’a giderek ilgilerin olağanlaştırma sürecine girmesini sağlayan ikili mutabakatlara imza atmıştı.

Bu gelişmelerin akabinde Cezayir, Madrid’deki büyükelçisini istişare için merkeze çekmişti.

İspanya Başbakanı Sanchez, 8 Haziran’da Mecliste yaptığı konuşmada da İspanya’nın Fas ile ilgileri olağanlaştırmak için Batı Sahra siyasetinde yaptığı değişikliği savunarak, Fas’ın Batı Sahra için önerdiği planın “ciddi, inanılır ve gerçekçi temellere dayandığını, başka yandan İspanya’nın bu bölge halkının davasından vazgeçmediğini” söylemişti.

Sanchez’in konuşmasından birkaç saat sonra Cezayir Cumhurbaşkanlığı, “İspanya Krallığı ile dostluk, yeterli komşuluk ve iş birliği mutabakatının acilen askıya alındığını” duyurmuş, akabinde Maliye Bakanlığı da İspanya ile dış ticaretini dondurduğunu açıklamıştı.

 BATI SAHRA SORUNU

İspanya’nın eski sömürgesi Batı Sahra’dan 1976’da çıkmasıyla Fas bu bölgeyi topraklarına katmış ve akabinde Cezayir’in dayanak verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Rabat idaresi ortasında günümüze kadar devam eden sıkıntılar başlamıştı.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunarak Batı Sahra’da “genişletilmiş özerklik” teklif ediyor. Polisario Cephesi ise Batı Sahra’nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor ve kendi mukadderatını tayin için referandum davetinde bulunuyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.