Bilecik’te belediye toprağı için rüşvet isteyen avukata suçüstü

Bilecik’in Söğüt ilçesinde kamulaştırma davası açılan 2 arazinin süreçleri için rüşvet isteyen avukat düzenlenen operasyon sonucu yakalandı.

Söğüt Belediyesi, geçen şubat ayında Ulusal Emlak Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılan 6,5 dönümlük 2 yere gençlik merkezi yapma hedefiyle proje hazırlayıp arazinin kamulaştırılması için dava açtı.

600 BİN LİRA PARA İSTEDİ

Davaya hazine avukatı olarak atanan Alptekin Y. teze nazaran süreçlerin hızlandırılması ve kamulaştırma bedelinin düşük maliyetlerde çıkarılması için belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir’den 600 bin lira rüşvet istedi.

Söğüt Belediye Lideri İsmet Sever ve avukat İspir, Söğüt Cumhuriyet Başsavcılığı’na hazine avukatı hakkında hata duyurusunda bulundu.

Alptekin Y.

450 BİN LİRADA ANLAŞTI FAKAT YAKAYI ELE VERDİ

İhbar üzerine savcılık talimatıyla harekete geçen Bilecik Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Çaba Şubesi grupları, avukat Alptekin Y’yi takibe aldı. Alptekin Y, belediye avukatı İspir ile yaptığı görüşmelerin akabinde rüşvet olarak 450 bin lirada anlaştı.

Belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir, Alptekin Y. ile edilen bir kafeteryada buluştu. İspir, daha evvelden seri numaraları alınmış içinde 450 bin lira olan çantayı Alptekin Y’nin oturduğu masadan altına koydu.

İkilinin kısa vadeli sohbetinin akabinde belediye avukatının yerden ayrılmasıyla jandarma takımları harekete geçti. Alptekin Y, içinde 450 bin lira olan çantayla yakalanarak gözaltına alındı.

”BENİ BURADAN ALDIR”

Yapılan incelemelerin akabinde avukat Alptekin Y’nin paraları aldıktan sonra Söğüt Mal Müdürü Süleyman A’yı arayıp, ‘Beni buradan aldır’ dediği, 3 dakika sonra ise Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü tıpkı vakitte uzmanlık yapan Aytekin Y’yi arayıp ‘teslimat geldi’ dediği de teknik takibe takıldı.

lptekin Y, içinde 450 bin lira olan çantayla yakalanarak gözaltına alındı.

SAVCI OPERASYONU GENİŞLETTİ

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, teknik takibe düşen görüşmelerin akabinde operasyonu genişletti. Süleyman A. ve Aytekin Y. alınan sözlerin akabinde hür bırakılırken, avukat Alptekin Y, geçen 17 Şubat’ta tutuklanırken, 16 Mart’ta ise tahliye oldu.

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı’nın ayrıntılı araştırmalarının akabinde avukat Alptekin Y’nin, Bilecik Muhasebat Müdürlüğü ismine banka hesap açtırdığı ve kendi hesaplarıyla birlikte yaklaşık 500 bin liralık haksız yarar sağladığı belirlendi. İnancı makus kullanma suçlamasıyla yine gözaltına alınan avukat Alptekin Y, 13 Nisan’da tutuklanırken, pişmanlık maddesinden faydalanarak parayı kuruma iade etmesinin akabinde 13 Mayıs’ta tekrar tahliye oldu.

6 KİŞİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, 6 şüpheliyle ilgili soruşturmasını tamamladı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede eksperler Burhan K, Hasan B. ve Abdülmuhtalip K. hakkında ‘gerçeğe ters eksper raporu düzenlemek’ kabahatinden 3 yıldan 7 yıla kadar mahpus cezası istendi.

Avukat Alptekin Y. ve Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü birebir vakitte uzmanlık yapan Aytekin Y. hakkında ‘rüşvet almak ve suça iştirak’ teziyle 4 yıldan 12 yıla, Söğüt Mal Müdürü Süleyman A. hakkında ‘rüşvet almak cürmüne yardım’ savıyla 4 yıldan 12 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. Aytekin Y. hakkında ayrıyeten ‘yargı misyonu yapan bilirkişiyi etkilemeye teşebbüs’ kabahatinden 2 yıldan 4 yıla kadar mahpusu istendi.

RÜŞVETİN İMAJLARI ORTAYA ÇIKTI

Söğüt ilçesindeki rüşvet operasyonuna ait imajlar de ortaya çıktı. Avukat İspir ile rüşveti almaya gelen hazine avukatı Alptekin Y.’nin bir kafeteryada buluştuğu anların imgelerinde; hazine avukatının para dolu çantayı alıp dışarı çıktığı ve jandarma gruplarınca yakalandığı anlar yer aldı. Söğüt Belediye Lideri İsmet Sever, araziyi kamulaştırmak için mahkemeye başvurduklarını söz ederek süreci şöyle anlattı:

“Mahkeme eksper tayin etti. Söğüt İlçe Mal Müdürü’nü görevlendirmiş ve mal müdürlüğü tarafından da avukat hazine vekili olarak görevlendirmiş. Kamulaştırma yapılacak alanı gençlik merkezi yapmak istedik. Görevlendirilen avukat, belediyemizin avukatı İspir’i WhatsAp’tan arayarak 600 bin lira talep etmiş. Bunun üzerine avukatımızla birlikte Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduk” dedi.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.