Antalya Mavi Bayraklı plajlarıyla dünya fark yarattı

AA

Dünyada en fazla uluslararası çevre ödülü “Mavi Bayrak”a sahip kent unvanını koruyan Antalya, doğası ve sürdürülebilir turizm hizmetiyle misafirleri cezbediyor.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi’nin açıkladığı 2023 ödüllerine göre, İspanya’da 629, Yunanistan’da 617, Türkiye’de ise 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak.

Antalya Mavi Bayraklı plaj sayısını 231’e çıkarttı

Kent bazında Türkiye ve dünyada birinci olan, 2021’de 213, geçen sene 229 olan Mavi Bayraklı plaj sayısını bu sene 231’e çıkaran Antalya’da denetimlerden başarıyla geçen Gazipaşa’dan Kaş’a kadar kıyı şeridindeki sahillere, 5 marina ve 14 uluslararası turizm teknesine bayraklar asılmaya başlandı.

Antalya’nın Mavi Bayraklı plaj, yat ve tekne

Dünyada en fazla uluslararası çevre ödülü “Mavi Bayrak”a sahip kent unvanını koruyan Antalya, her yıl milyonca turistin tercihi arasında yer alıyor.

Denizimizin maviliği, temizliği, bölgenin bakirliği tüm deniz tutkunlarının tercih nedeni oluyor.

Antalya Mavi Bayraklı plajlarıyla turizmde fark yaratıyor

“Misafirlerimiz özellikle Mavi Bayraklı tekneleri tercih ediyor”

Kaş ilçesinde teknesine Mavi Bayrak asılan İlyas Kahraman da ödülü kazanmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Mavi Bayraklı tekneler tercih ediliyor

Teknede tüm enerjiyi güneşten sağladıklarını bildiren Kahraman, teknelerde motor çalıştırılmadığını, özellikle Mavi Bayraklı tekneleri tercih edildiğini anlattı.

Teknenin bakım ve onarımı da Mavi Bayraklı marinada yaptırılıyor.

“Antalya ödüllü plaj sayısıyla dünyada fark yarattı”

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Mustafa Ergiydiren de Antalya’nın ödüllü plaj sayısıyla dünyada fark yarattığını söyledi.

Mavi Bayrak kazanabilmek için çok fazla kriter olduğuna işaret eden Ergiydiren şöyle konuştu:

Antalya, dünyada en fazla Mavi Bayrak olan şehir. Mavi Bayrak ödülünü kazanmak kadar devam ettirmek de önemli. Kriterlere uyulmadığını tespit edersek ihlalin boyutuna göre 10 gün süreyle bayrağı indirebilir, sezon süresince iptal de edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir