Almanya’da güç krizine yeni tahlil: Sıcak suya sınırlama geliyor

Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz akışının kesilme ihtimali, Almanya’da gelecek kış aylarında güç krizinin denetimden çıkacağı tarafında tasaya yol açıyor.

Avrupa’da güç krizi giderek büyürken Almanya’nın en büyük ikinci kenti Hamburg’da sıcak suya sınırlama gelmesi gündemde.

Hamburg’da etraftan sorumlu senatör Jens Kerstan, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada “ciddi doğalgaz sıkıntısı” yaşanması halinde sıcak su kullanımına sınırlama gelebileceğini belirtti. Kerstan, “İnsanların düşündüğünden daha makûs bir durumdayız” diyerek halka enerjiyi dikkatli kullanma daveti yaptı.

Kentte merkezi sistemlerde oda sıcaklıklarının 18-19 derecede sabitlenmesi gündemde.

Saksonya eyaletinde de 600 dairenin bulunduğu bir apartmanı yöneten kooperatif, sıcak su kullanımında kısıtlamaya gitme kararı aldı.

KIŞ ÖNCESİ TELAŞ BÜYÜYOR

Ukrayna’daki savaş sonrası yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz akışının kesilme ihtimali, gelecek kış aylarında güç krizinin denetimden çıkacağı istikametinde telaşa yol açıyor.

Almanya İktisat Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, son devirde artan güç fiyatları nedeniyle halka “Daha süratli duş alın” tavsiyesinde bulunmuştu. Habeck, krizin daha da büyüyeceğine dikkat çekerek “Çorap ve hırka giymek kış aylarında her vakit düzgün bir fikirdir. Bu küçük adımlar toplamda büyük mana söz eder” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.