2 yıl ortadan sonra Venezuela’dan Avrupaya birinci petrol sevkiyatı

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna saldırısından sonra global ölçekte başlayan güç krizi istikrarları değiştirdi.

ABD ve Batı ülkelerinin Rusya’dan petrol ithalatını yasaklaması krizi derinleştirdi.

ABD, siyasi nedenlerle aksi düştüğü dünyanın en büyük petrol üretici ülkeleri Venezuela ve Suudi Arabistan ile yine âlâ bağlar geliştirme uğraşına girdi.

Venezuela’dan Avrupa’ya 2 yıl sonra birinci petrol gemisi

Bu kapsamda, gelecek günlerde ABD-Suudi Arabistan ortasında önderler seviyesinde görüşme gerçekleşmesi beklenirken Venezuela tekrar sisteme dahil oluyor.

Reuters’ın haberine nazaran İtalyan güç şirketi Eni’nin Venezuela’dan sipariş ettiği petrolü taşıyan 650 bin varillik dev petrol gemisi yola çıkmaya hazırlanıyor.

Teslimatın gerçekleşmesi durumunda bu, iki yılın akabinde Venezuela’nın Avrupa’ya birinci petrol ihracatı olacak.

İkinci tanker de hazırlanıyor

Reuters’ın haberine nazaran Venezuela ikinci bir tankerin hazırlıklarını da yapıyor. Bu teslimatın da İspanyol güç şirketi Repsol için hazırlandığı belirtiliyor.

ABD Mayıs ayında Venezuela’ya uyguladığı kimi yaptırımları gevşetme kararı almıştı.

Bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri Chevron’a, Eni’ye ve Repsol’a Venezuela’da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermişti.

Venezuela Devlet Lider Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol şirketlerine Venezuela’daki operasyonlarını müzakere etmek ve yine başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı.” tabirini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.