100 milyon insan konutlarını terk etmek zorunda kaldı: En fazla göçmen Türkiye’de

Birleşmiş Milletler tarafından bugün yayınlanan bir rapora nazaran, dünya genelinde 100 milyondan fazla insan meskenlerini terk etmek zorunda kaldı. Dünya üzerinde en çok mülteciye mesken sahipliği yapan ülke ise Türkiye oldu.

Birlemiş Milletler mülteci teşkilatının yeni bir raporuna nazaran, dünya genelinde, savaş, şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri “dramatik bir dönüm noktasını” aştı.

UNHCR’nin Global Eğilimler Raporuna nazaran, dünya genelinde 100 milyondan fazla insan konutlarını terk etmek zorunda kaldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum ya bu insanlık trajedisini ele almak, çatışmaları çözmek ve kalıcı tahliller bulmak için bir ortaya gelip harekete geçmeliyiz. Yoksa bu fecî eğilim devam edecek.” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği rekor kıran sayıların yer aldığı raporu Mayıs ayında açıklamıştı.

‘HER 78 ŞAHISTAN BİRİ KAÇIYOR’

Bugün yayınlanan rapor ise gerisindeki eğilimleri daha detaylı olarak araştırdı.

Raporda, “Bu yazının yazıldığı sırada milyonlarca Ukraynalının yerinden edilmesi ve bu yıl öbür yerlerde, bilhassa Burkina Faso ve Myanmar’da çok insanın göçe zorlanması ile, toplam mecburî yerinden edilen şahısların sayısı 100 milyon kişiyi aştı.” tabirleri yer aldı.

Raporda, “Bu, dünyadaki her 78 bireyden 1’inin kaçmak zorunda kaldığı manasına geliyor. Bu sayı on yıl evvel çok az kişinin bekleyebileceği dramatik bir dönüm noktası.” denildi.

TÜRKİYE EN ÇOK MÜLTECİYE SAHİP

Perşembe günü yayınlanan rapor, büyük ölçüde 2021’e odaklanırken, 2022’nin başlarındaki gelişmeleri görmezden gelmenin imkansız olduğunu da vurguladı.

Raporda, 7 milyondan fazla Ukraynalının savaş nedeniyle ülke içinde yerinden edildiği ve 6 milyondan fazla mültecinin Ukrayna’dan kaçtığı belirtildi.

Raporda, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyü kgöç krizlerinden biri ve katiyen en hızlısı” deniidi.

Rapora nazaran 2021’de Türkiye, yaklaşık 3,8 milyon şahısla dünyanın en büyük mülteci nüfusuna mesken sahipliği yaptı.

Rapora nazaran, dünya çapında yerinden edilmiş bireylerin sayısı son on yılda her yıl arttı ve kayıt tutmanın başlamasından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.